Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

FAZ: Voliči důvěřují Trumpovým ekonomickým schopnostem

FAZ: Voliči důvěřují Trumpovým ekonomickým schopnostem

Výsledky Donalda Trumpa ve volbách v USA oklamaly většinu prognóz a byly mnohem vyšší, píše Frankfurter Allgemeine.

Ilustrační foto
5. listopadu 2020 - 11:06

Jak noviny uvádí, hlavním důvodem je, že američtí voliči důvěřují Trumpovým ekonomickým politikám a věří, že ekonomice rozumí lépe než Biden.

Výsledky Donalda Trumpa ve volbách v USA byly znatelně lepší, než předpovídala většina výzkumníků veřejného mínění, píše Frankfurter Allgemeine. Podle publikace může být jedním z vysvětlení tohoto jevu víra v Trumpovy ekonomické schopnosti. Ekonomika je podle amerického institutu pro výzkum veřejného mínění Pew Research hlavním tématem amerických voličů, dokonce před pandemií koronavirů. Jak noviny uvádí, téměř ve všech průzkumech veřejného mínění měl Biden sebevědomě náskok před Trumpem, ale v jednom z aspektů měl ten druhý znatelnou výhodu - voliči z větší části věřili, že Trump se v ekonomických otázkách orientuje lépe. Ani nedávný prudký kolaps na trhu práce neovlivnil jejich názor.


Frankfurter Allgemeine napsal, že do rukou Trumpa hrály dva faktory: první faktor zahrnuje rekordně nízkou nezaměstnanost před pandemií a silný ekonomický růst doprovázený rostoucími příjmy a snižováním nerovnosti.


Druhým faktorem je, že mnoho voličů neobviňuje Trumpa z rozšířené pandemie a jejích hrozných ekonomických důsledků. Jak deník konstatuje, mnoho Američanů se nedívá na vývoj událostí v jiných zemích, a proto věří, že Spojené státy se s koronavirem vyrovnávají ve srovnání se zbytkem normálně.

Kromě toho Bidenovi nezískal body jeho slib zvýšit daně, poznamenává Frankfurter Allgemeine. Nyní se mnoho amerických podniků snaží přežít a bojí se levé ekonomické agendy a Trump ostatně a zase slíbil snížení daní.

Nicméně, jak uvedla televize Fox News, Bidenovi schází k celkovému vítězství jen výsledky Nevady.

(kou, prvnizpravy.cz, faz.net, foto: arch.)