Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Dnes ráno z Mariiny kanceláře

Dnes ráno z Mariiny kanceláře

<< GLOSA >> Kleptokraté ukradli 100 miliard dolarů z vládních peněz.

Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí
27. prosince 2021 - 07:20

Oh, zapomněla jsem na jeden důležitý detail – ve Spojených státech, píše Maria Zacharová.

Kdo to řekl? Ani Vladimir Solovjev, ani Dmitrij Kiselev, ani Margarita Simonjan. Prohlásil to koordinátor americké tajné služby Roy Dotson.

Podle jeho slov USA vyčlenily peníze na boj proti nezaměstnanosti související s pandemií, ale jak jste možná uhodli, tyto prostředky se nedostaly k nezaměstnaným.

Obecně je pan Dotson svěže upřímný. Ptá se sám sebe: „Můžeme zastavit podvody? a odpoví „Ne“.

Tajná služba zjevně dobře ví, jak americká státní mašinérie funguje.

Nyní hlavní bod: Proč nás to zajímá? Protože Washington nedávno vyhlásil boj proti korupci za jednu ze svých zahraničněpolitických priorit. V této souvislosti byl vypracován návrh zákona – Combating Global Corruption Act z roku 2021. Povyšuje na absolutní úroveň dlouhodobou americkou tradici nadnárodního prosazování a stává se základem pro mezinárodní komunikaci. USA si zpronevěřily své právo globálního protikorupčního auditora, žalobce, vyšetřovatele a soudce. A najednou došlo k takovému nepříjemnému úniku. Abychom si připomněli Freuda i Andersena: „Král nemá vůbec žádné šaty“.Můžeme si také připomenout, jak se Afghánistán proměnil v korupční díru pro USA, kde byly ukradeny miliardy určené na obnovu země. Nebo si vezměte korupční skandál s nákupem zdravotnické techniky, který propukl loni v říjnu. Ale samozřejmě ukrást 100 miliard dolarů z fondu pomoci pro nezaměstnané při pandemii je velmi působivé. Washington nyní bude moci překonat tento rekord pouze tím, že ukradne finanční prostředky určené na boj proti globální korupci.

Pokud je demokratická administrativa tak horlivá po celosvětovém boji proti korupci, ať začne u sebe. Může založit nějaký druh fondu, netuším jaký, ale Washington má jistě v této oblasti bohaté zkušenosti, končí glosu Maria Zacharová, tisková mluvčí ruského ministerstva zahraničí.

(rp,prvnizpravy.cz,thesaker,foto:arch.)