Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Der Tagesspiegel: Biden nenaplní „iluzorní“ naděje Berlína

Der Tagesspiegel: Biden nenaplní „iluzorní“ naděje Berlína

Mnoho německých politiků doufá, že vítězstvím demokratického kandidáta Joea Bidena v amerických prezidentských volbách v transatlantických vztazích se „vše vrátí do normálu,“ píše Der Tagesspiegel.

Joe Biden, kandidát na prezidenta USA
30. října 2020 - 10:16

Ve skutečnosti jsou ale tyto naděje „iluzorní“, jsou přesvědčeni odborníci. Spojené státy se budou i nadále izolovat a budou pokračovat v protekcionistické politice - pouze v „civilizovanější podobě“.

Ani jedna frakce Spolkového sněmu, kromě členů strany Alternativa pro Německo, nechce znovuzvolení současného šéfa Bílého domu Donalda Trumpa, píše Der Tagesspiegel. Téměř všichni němečtí politici doufají, že nadcházející volby zvítězí demokratický kandidát Joe Biden a s ním se v transatlantických vztazích „vše vrátí do normálu“. Někteří odborníci jsou však přesvědčeni, že tyto naděje nejsou „jen přeháněním, ale čistou iluzí“.

Mnoho pozorovatelů souhlasí s tím, že Biden bude zacházet s Německem a EU shovívavěji než jeho předchůdce, ale kontroverzní problémy se nikam nevytratí. Zároveň bude nový prezident nejprve muset vyvinout velké úsilí k vyřešení vnitropolitických problémů a překonání rozkolu v americké společnosti.


Vztahy se budou vyvíjet jiným způsobem, ale nebude to snazší - to je předpověď odborníků, pokračuje Der Tagesspiegel. Faktem je, že Biden, jako věrný zastánce transatlantických vazeb a multilateralismu, může požadovat více pomoci od Evropy a Německa. Při řešení bezpečnostních a ekonomických otázek bude jednat tvrději, říká Johann Wadephul, místopředseda frakce Křesťanských demokratů a křesťanských sociálních svazů (CDU/CSU) ve Spolkovém sněmu.

Demokratický kandidát bude požadovat, aby Berlín dal „více peněz“, tj. zvýšil své výdaje na obranu. Trump na tom neustále trval, ale ještě před ním v této věci vyvíjel tlak na Německo bývalý prezident Barack Obama. Pod Bidenem se nic nezmění. Nová hlava státu navíc bude chtít, aby Němci a Evropané převzali „velkou odpovědnost“ při řešení problémů - včetně vojenských - na periferii EU.

Nelze očekávat, že Trumpův odchod vyřeší také všechny ekonomické problémy v transatlantických vztazích, jsou přesvědčeni odborníci. Hrozba zvýšeného protekcionismu nikam nezmizí, protože doba je nyní obtížná a Biden musí posílit ekonomiku. Alespoň má větší sklon vést dialog se svými globálními partnery. Americký izolacionistický kurz však bude pokračovat i po vítězství demokrata. Americké úřady to jednoduše provedou v „civilizovanější podobě“, předpovídá poslanec Bundestagu ze „zelené“ strany Jürgen Trittin.

(kou, prvnizpravy.cz, tagesspiegel.de, foto: arch.)