Svátek má: Miluše

Zprávy

Velikost textu:

Deník N vyrobil fake new zvané „modrá mešita“

Deník N vyrobil fake new zvané „modrá mešita“

Poněkud dezinformační „Deník N“ tvářící se jako hlásná trouba demokracie vydal 22.10.2019 článek pod názvem „Nůž i modř: 20. víkend protestů v Hongkogu“.

Policie použila vodní dělo s obarvenou vodou
24. října 2019 - 03:20
 
Článek se zabýval  kratochvilnými demonstracemi koncem uplynulého víkendu. A v duchu osvícené západní demokracie vyrobil fake new, upozorňuje František Roček.

Hned na začátku článku je psáno, že „Policie zaútočila modrou barvou a obarvila i mešitu. A správkyně Lamová vysvětlovala a omlouvala se.“ Problém je, že mešita nebyla obarvena na modro ani modře.

Za podtitulkem „Mešita namodro“ je v textu sarkasticky uvedeno, že „policie ho (vodní dělo) používá ke značkování demonstrantů, ale v neděli kolem čtyř hodin odpoledne jím namísto protestujících skropila mešitu v Tsim Sha Tsui…“

Stříkali na modro jenom tak?

Jenže, ve skutečnosti proud modré vody nezasáhl mešitu, ale schody před mešitou a kovovou bránu v plotu ve vzdálenosti několika desítek metrů od mešity.

„Deník N“ tvrdí, že „podle očitých svědků nebyli v tu chvíli přímo před mešitou žádní protestující, proti nimž by bylo třeba zasáhnout, jen kolemjdoucí a několik novinářů“.

Ve skutečnosti situace byla spíše taková: V ulici skutečně nebylo vidět demonstranty, ale před vchodem do areálu mešity (před kovovou bránou vysokého kovového plotu) byla skupina černě oděných mladíků. Do černého se odívají hongkongští militantní aktivisté. Ve chvíli, kdy k mešitě přijíždělo auto s vodním dělem, za stěnou autobusové zastávky starší muž s fotoaparátem v ruce ukazoval ženě stojící o kousek dál, aby zůstala na místě krytá stěnou zastávky. Jako by čekal, že vodní dělo začne se svou modře mokrou stříkací prací.

Vodní dělo zastavilo u brány. Přitom byly zasaženy modrou vodou také schody k mešitě. Žádná mešita namodro, jak to modře lakuje čtenářům Deník N.

Čili na krátkou dobu byl proud vody cíleně zaměřen na malou skupinu osob v černém. Lze předpokládat, že právě proto auto s vodním dělem zastavilo. Jiný smysl by to nemělo. Tento děj je zachycen na videu, které 20. října na svůj web pověsila ctihodná anglická (či velkobritská) BBC.


Jiný pohled na policii

Dokonce i „Deník N“ musel napsat, že se o nic nejednalo - policie se krátce po incidentu omluvila a ujistila, že mešitu zasáhla omylem. Kvůli tomu na zdvořilostní návštěvu k Alláhovým kámošům do mešity druhý den zajela i správkyně Hongkongu Carrie Lamová a policejní komisař Stephen Lo.

Pročínská správa Hong Kongu prostě nechce dráždit

V posledních týdnech je pozoruhodné, že hongkongská (tedy pročínská) policie, navzdory vysoké míře násilí a devastace, o které se u nás moc nepíše, postupuje ještě relativně mírně.

Že by čínská strategie vůči hongkongským protestantům nakonec měla za cíl nenechat se vyprovokovat ke zbytečnému násilí? Protože Hong Kong je stejně již dnes čínský, takže se tak nějak o moc nejedná?

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)