Svátek má: Gabriela

Zprávy

Velikost textu:

Daily Express: Akce amerických torpédoborců páchnou třetí světovou!

Daily Express: Akce amerických torpédoborců páchnou třetí světovou!

Akce amerických válečných lodí mají nebezpečné důsledky pro světové společenství vedoucí k vypuknutí třetí světové války.

Americký torpédoborec "Donald Cook"
27. listopadu 2020 - 04:20

Uvádí se to v článku The Daily Express zveřejněném na webových stránkách novin.

Podle autora byly v posledních dvou dnech do ničivých událostí najednou zapojeny dva torpédoborce amerického námořnictva. 23. listopadu vstoupil torpédoborec "Donald Cook" do Černého moře. Jeho manévry se odehrály v rámci operace NATO Atlantic Resolve („Atlantická rozhodnost“). 24. listopadu torpédoborec "John McCain" vstoupil do vod zálivu Petra Velkého v Japonském moři.

Jak autor připomíná, Moskva uvedla, že americká loď porušila ruské hranice. „Protiponorkový torpédoborec tichomořské flotily „Admirál Vinogradov“ použil mezinárodní komunikační kanál, aby varoval cizí loď, že takové akce jsou nepřijatelné a že vetřelce lze vytlačit z teritoriálních vod země pomocí taranového manévru,“ uvedlo ruské ministerstvo obrany. Poté se torpédoborec vrátil do mezinárodních vod.


Ve Spojených státech po incidentu uvedli, že loď prováděla v zálivu operaci zajišťující svobodu plavby. Washington nesouhlasí s ruskými tvrzeními, že zátoka Petra Velikého je podle mezinárodního práva „historickou zátokou“ v souvislosti s mezinárodním právem. Spojené státy tedy neuznaly skutečnost porušení ruských hranic.

Den předtím Čína poznamenala, že pokus bránit volné navigaci ruských lodí může mít pro USA vážné následky.

Provokaci amerického torpédoborce „ocenili“ i čtenáři německého deníku Die Welt.

„Pokud americká loď po varování zamířila do neutrálních vod, tak byla tam, kde neměla co pohledávat,“ napsal uživatel Damon X.

„Uplynuly čtyři roky a Amerika je opět na cestě k podněcování k válce. Zajímalo by mě, jestli s tím budou média potěšena, když hrom opravdu udeří," zeptal se Hubert N.

„Vlastně bych se cítil nesvůj, kdyby se před mojí předzahrádkou najednou objevil oddíl, ozbrojený po zuby,“ vyjádřil názor Secutor.

„Svět s radostí odmítne takovou „vedoucí úlohu“ Spojených států ve světě. Je to jen hrubost v oblastech, s nimi Spojené státy nemají nic společného,“ uvedl Jens H.

„Je zneklidňující, že USA považují za nutné přistoupit k takovým provokacím,“ napsal Christian Z.

(kou, prvnizpravy.cz, express.co.uk, foto: arch.)