Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Co má Hongkong společného s ČR, kromě koronaviru?

Co má Hongkong společného s ČR, kromě koronaviru?

Společný je zhruba stejný počet obyvatel, a dále mají v Hongkongu stejně jako v ČR poštovní úřady. U nás pošta doručí zadarmo komukoliv odkudkoliv roušky zadarmo. V Hongkongu se musí za dopravu roušek platit, ale také i tam je jejich doprava pro lidi prioritou.

Ilustrační foto
28. března 2020 - 09:01

Zasílání roušek je rituálem naděje, že příjemce balíčku bude mít s rouškami větší naději, že se mu snad vyhne breberka koronaviru, upozorňuje František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz.
 
Pokud česká opozice a mediální komentářoví chytráci donekonečna opakují, že s nákupem roušek a respirátorů česká vláda zaspala, úplně ignorují, že totéž platilo o celém euro – americkém (atlantském) světě.

The South China Morning Post tuto středu (25. března) popsal v článku situaci lidí z Hongkongu, kteří se ještě před pár týdny snažili sehnat obličejové roušky, aby se uchránili před Covid-19. Teď stojí ve frontě, aby poslali (uprostřed globálního nedostatku ochranných prostředků) rodině a přátelům do zámoří roušky z Hongkongu. Pandemii nečekali

Když začala epidemie v Číně a nakažení se objevili také v Hongkongu, obyvatelé ve frontách čekali na roušky, a byli rádi za balíčky roušek, které dostávali v únoru od svých příbuzných z Ameriky či Evropy.

Teď obyvatelé Hongkongu stojí hodiny před poštami a přepážkami kurýrních společností, aby poslali chirurgické obličejové roušky do zahraničních destinací. Police s kdysi běžným produktem – rouškami - byly během koronavirové pandemie nakupujícími po celém světě vyprázdněny.


Občané Hongkongu posílají roušky do kdejakých Kotěhůlek – třeba do USA, Velké Británie, Kanady, Španělska, Německa, Nizozemska, Belgie, Austrálie a Nového Zélandu, píše se v článku.
 
Mluvčí pošty uvedl, že poptávka po odchozí expresní službě se od minulého týdne v Hongkongu zdvojnásobila, přičemž až 40 procent balíků tvoří ochranné prostředky proti koronaviru.


Poslat roušky do zámoří je dnes možné, protože v poslední době se nedostatek roušek v Hongkongu zmírnil. Neboť nejméně 13 organizací a firem zprovoznilo místní výrobní linky.

V článku se objevují mini příběhy jednotlivých lidí: Prodavačka Mandy Tam (50 let) šla na poštu, aby vrátila více než 200 ze 400 masek, které jí poslala starší sestra z Londýna. Teď je potřebovali spíše v Londýně.


Jiná žena posílala 150 roušek svému bratranci v New Yorku. Čtyřicetiletá klenotnice vrátila laskavost poté, co jí její příbuzný v USA minulý měsíc poslal krabici 30 masek.

Osmatřicetiletý muž během jednoho týdne poslal 800 masek přátelům v Nizozemsku a Belgii, protože se jim v Evropě nepodařilo sehnat roušky.

V kurýrní kanceláři v hongkongské oblasti „Admirality“ poslala místní obyvatelka svým přátelům v New Yorku, Londýně a Barceloně 600 masek. Novinářům řekla, že lidé v zahraničí reagovali pozdě a nyní se snažili získat ochranné vybavení. Předtím přátelé odmítli její pomoc, když jim řekla, že jim může poslat roušky. Říkali, „žádný problém, tohle je Londýn ". Teď panikaří, “ uvedla žena a roušky poslala do londýnské paniky.


Rouško – respirátorové tsunami

Důležité je uvědomit si, že ani v Hongkongu neměli lidé dost roušek, ačkoliv byly roušky v každé domácnosti. Začínala v té době chřipková sezóna, přitom roušek bylo málo? Ano, protože náhle během dvou týdnů chtěl mít denně na tváři roušku úplně každý, kromě dětí v kočárku. Na takovou potřebu a spotřebu nebyl připraven ani Hongkong, kde roušku nosili podle potřeby kdykoliv.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)