Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Čína a Rusko ukončí dominanci USA na globálních finančních trzích

Čína a Rusko ukončí dominanci USA na globálních finančních trzích

Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden intenzivně jednal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem – také rámce plánů  na novém uspořádání společných mezinárodních finančních otázek, komentuje norský profesor Glenn Diesen.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
23. prosince 2021 - 06:20

Čína a Rusko společně směřují k dohodě o těchto otázkách od roku 2008, kdy globální finanční krize odhalila rizika nadměrné důvěry ve finanční struktury USA. Ekonomické sankce uvalené USA na obě země v Moskvě a Pekingu navíc podnítily hledání alternativ.

Americká centrální finanční architektura je nesmírným zdrojem moci. Většina mezinárodního obchodu se uskutečňuje v amerických dolarech a platby probíhají prostřednictvím transakčního systému SWIFT, ve kterém hrají hlavní roli USA. O financování se starají investiční banky vedené v USA, dluhy hodnotí americké ratingové agentury – dokonce i nejpoužívanější kreditní karty jsou americké produkty. Tyto ekonomické nástroje moci umožňují vést impérium z Washingtonu, DC – dokáže zvládat obrovské obchodní deficity, sbírat ekonomická data o konkurenci, poskytovat spojeneckým zemím preferenční zacházení a penalizovat nepřátelské státy.

Americká finanční architektura však již není udržitelná. Bílý dům ztratil kontrolu nad obchodním deficitem USA, dluhová spirála se točí stále rychleji a bezuzdná inflace ničí měnu. Co je horší, je, že Washington využívá svou finanční architekturu jako nástroj zahraniční politiky k uvalení ekonomických sankcí na nepohodlné země. Bezpečnostní strategie USA potvrzuje, že Čína a Rusko jsou v hledáčku Washingtonu, a proto je pro Moskvu a Peking nezbytností vybudovat alternativní finanční architekturu, která bude oddělena od USA.

Oddělení od dolaru

Oddělení od dolaru, snížení závislosti na americkém dolaru jako rezervní a transakční měně je nesmírně náročné, protože dominantní role amerického dolaru určovala mezinárodní finanční systém již více než 75 let. Dolar si dokázal udržet svou silnou pozici ze tří hlavních důvodů: Samotná velikost americké ekonomiky, hodnota dolaru, kterou podporovala nízká inflace, a otevřený a likvidní finanční trh. Vzhledem k relativnímu poklesu americké ekonomiky se inflace vymyká kontrole a její finanční trhy jsou využívány jako zbraně – základy trvalé role dolaru se rozkládají stále rychleji.

Finanční partnerství mezi Čínou a Ruskem, největším světovým dovozcem energie a největším světovým vývozcem energie, je nepostradatelným nástrojem pro sesazení „petrodolaru“ z trůnu. V roce 2015 se zhruba 90 procent obchodu mezi Ruskem a Čínou uskutečňovalo v amerických dolarech, zatímco v roce 2020 byl obchod mezi dvěma euroasijskými giganty již snížen na polovinu, na 46 procent. Rusko také vytěžilo významnou část amerických dolarů ze svých zahraničních rezerv.

Mechanismy pro oddělení obchodu mezi Čínou a Ruskem od amerického dolaru také vstoupí do hry, aby se ukončilo používání dolaru v zemích jako Latinská Amerika, Turecko, Írán, Indie a jinde. USA pumpují své dolary po celém světě po celá desetiletí, ale v určitém okamžiku se příliv obrátí, když se příliv dolarů stále nižší hodnoty vrátí domů.Finanční transakce

Mezinárodní systém SWIFT pro finanční transakce mezi bankami byl dříve jediným systémem pro nadnárodní platební transakce. Tato ústřední role SWIFT začala erodovat, když USA začaly tento systém zneužívat jako politickou zbraň. USA nejprve vyhodily Írán a Severní Koreu ze systému a v roce 2014 začal Washington – v návaznosti na ukrajinskou krizi – vyhrožovat i Rusku, že bude ze systému vyhozen. A v posledních několika týdnech tyto hrozby použití SWIFT jako zbraně proti Rusku výrazně zesílily.

Čína reagovala vytvořením systému CIPS a Rusko vyvinulo systém SPFS – oba systémy jsou alternativou k systému SWIFT. Dokonce i několik evropských zemí se na experimentálním základě spojilo, aby vytvořilo alternativu k SWIFT, aby bylo možné omezit extrateritoriální jurisdikci Washingtonu a bylo možné pokračovat v obchodování s Íránem. Nová čínsko-ruská finanční architektura by měla integrovat CIPS a SPFS a zpřístupnit je třetím stranám. A pokud by bylo Rusko vyhozeno ze systému SWIFT, oddělení SWIFT se celosvětově jen urychlí.

Mezinárodní měnový fond (MMF) ovládaný USA, Světová banka a Asijská rozvojová banka jsou proslulými nástroji ekonomické síly USA. Zavedení Čínské asijské investiční banky pro infrastrukturu (AIIB) vedlo v roce 2015 ke zlomu v globální finanční architektuře, protože všichni klíčoví spojenci USA (kromě Japonska) vstoupili do AIIB navzdory americkým nátlakovým pokusům. Tato nová rozvojová banka, dříve známá jako rozvojová banka BRICS, byla dalším krokem k oddělení od rozvojových bank vedených USA. Euroasijská rozvojová banka a budoucí rozvojová banka SCO jsou dalšími hřebíky do rakve amerických rozvojových bank.

Synergické efekty

Tato nová finanční architektura je doplněna o součást energetického partnerství a technologického partnerství, protože ani Čína, ani Rusko nechtějí být závislé na amerických high-tech průmyslech, které stojí na prahu čtvrté průmyslové revoluce. Obě země se navíc snaží vyhýbat dopravním koridorům ovládaným USA. Čína investovala biliony dolarů do své iniciativy Belt and Road Initiative (BRI), zatímco Rusko má podobný, ale skromnější program rozvoje Arktidy pro severovýchodní plavbu ve spolupráci s Čínou. Financování a administrace těchto investičních programů a dopravních koridorů bude mít rovněž pozitivní synergické efekty pro další rozvoj nové mezinárodní finanční architektury.

USA stále mohou uvalit další sankce, aby se postavily proti rozvoji multipolární mezinárodní finanční architektury. Pokračující ekonomický tlak však jen zvýší poptávku po ještě rychlejším oddělení od USA. Prvním pravidlem sankcí je, že země, které jsou trvale sankcionovány, se nakonec naučí žít bez této agresivní světové velmoci. To, co začalo jako snaha Washingtonu oslabit a izolovat své odpůrce, nakonec skončí izolací samotných Spojených států.

Glenn Diesen je profesorem na Universitě Südost-Norwegen a redaktorem časopisu Russia in Global Affairs.

(rp,prvnizpravy.cz,de-rt,foto:arch.)