Svátek má: Zbyněk

Zprávy

Velikost textu:

Business Times vysvětlil, proč Hong Kong není Krym

Business Times vysvětlil, proč Hong Kong není Krym

Ukrajinská krize a hongkongská krize jsou podle novináře časopisu Business Times Sun Si navzdory některým podobnostem dva odlišné příběhy.

Protesty v Hong Kongu
22. prosince 2019 - 10:10

Pokud obyvatelé Krymu, kteří stejně jako mnozí hongkongští, hovořili ve prospěch nezávislosti, a dokázali se dostat z područí Kyjeva, obyvatelé zvláštního regionu ČLR nejsou opravdu připraveni se odejít. A držení Číny je mnohem tvrdší, než kdy měla Ukrajina.

Protesty, které začaly tento rok a stále nekončí ve zvláštní administrativní oblasti (SAR) Čínské lidové republiky v Hongkongu, připomínají ukrajinskou krizi, píše Sun Xi, publicista pro singapurské Business Times. Podle analytika existují mezi těmito jevy určité podobnosti.

Zaprvé, v obou případech protesty začaly kvůli „relativně malým problémům“. V červenci byli obyvatelé Hongkongu rozhořčeni zákonem o vydání podezřelých z určitých zločinů do Číny. Kritici považovali iniciativu za podkopání soudní nezávislost zvláštní oblasti a ohrožením místních disidentů. „Následně, v září, byl zákon odvolán, ale demonstrace pokračují dodnes a jsou stále silnější," popisuje autor.

Pokud jde o ukrajinskou krizi, začala v listopadu 2013, kdy v té době prezident Ukrajiny Viktor Janukovyč odmítl dohodu o přidružení k Evropské unii a zvolil užší vztahy s Ruskem. Toto rozhodnutí vyvolalo masové protesty, „Majdan“ a „dotlačilo zemi do občanské války“.

Za druhé, v obou krizích hrály svoji zákulisní hru vlivné síly. V Hongkongu je konfrontace mezi dvěma hlavními politickými hnutími - těmi, kdo podporují současnou vládu, a těmi, kteří požadují demokracii. Zároveň je zřejmé, že ve skutečnosti v Hong Kongu dochází ke konfrontaci mezi Čínou a Západem, vedenou Spojenými státy, a samotný Hongkong se ukázal být jen „pěšcem“.


V ukrajinské krizi je všechno podobné. Zdá se, že síly v zemi bojují mezi sebou - těmi, kdo jsou pro sblížení s EU, a těmi, kteří jsou pro Rusko, ale „velkými šéfy v zákulisí“ jsou Rusko a opět Západ.Zatřetí, v hongkonské krizi a ukrajinské veřejné mínění bylo proti hlavní vládě. V březnu 2014 uspořádal Krym referendum a hlasoval o odchodu z Ukrajiny a připojení k Rusku. Podle autora článku lze nedávné volby do hongkonské okresní rady, v níž prodemokratičtí podporovatelé táborových vítězství získali velké vítězství, také považovat za druh „referenda“, které ukázalo nedůvěru vůči Pekingu a nespokojenost lidí.

Sun připomíná, že během deštníkové revoluce, známé také jako slogan „Obsaď Central“, napsal v Hongkongu v roce 2014 článek s názvem „Díky bohu že Central, není Tchienanmen.“ Protesty na dvou čínských náměstích skutečně skončily různými způsoby, a to navzdory „potenciálu prudkého konfliktu mezi úřady a aktivistů v Centralu“.

„Stejně tak dnes chci říct: díky bohu, Hong Kong není Krym," dodává Sun Si.

Jedním z hlavních rozdílů mezi Hongkongem a Krymem je snaha lidí po nezávislosti. Ano, během protestů v Hong Kongu můžete vidět plakáty vyzývající k nezávislosti, ale ve skutečnosti většina obyvatel Hong Kongu ani nemyslí na odtržení od Číny. Město „nemůže přežít bez podpory“ ČLR a žádná západní země nebude připravena ho převzít pod své křídlo. Ačkoli Spojené státy schválily zákon „O ochraně lidských práv a demokracie v Hong Kongu“, pro obyvatele by bylo bezohledné spoléhat se na americkou intervenci, poukazje autor.

Dalším důležitým rozdílem mezi Hongkongem a Krymem je skutečnost, že Čína vůbec nevypadá jako Ukrajina. Kyjev ještě před začátkem krize „nemohl ovládnout svůj osud mezi vlivnými mocnostmi“ a neměl prostředky k zastavení připojení Krymu k Rusku. Čína se naopak nebojí zpochybňovat Západ a přísně Hong Kong kontroluje. Jak v červenci řekl bývalý singapurský ministr zahraničí George Yeo: „Stejně jako Král opic nemůže Hongkong opustit Buddhovu dlaň.“

Přestože v Hongkongu za poslední měsíce došlo k hodně krutostí, Sun pochybuje, že dojde k mnoha obětem, protože ani Čína, ani Západ neplánují vyřešit situaci vojenskými prostředky. A to je velký úspěch pro samotný Hong Kong.

Hong Kong byl dříve považován za důležité obchodní centrum s „vyspělou společností“, ale nedávno město šokovalo celý svět tím, že ukázalo svou krutou tvář. Jak však pozorovatel ujišťuje, Hong Kong může stále získat svou pověst - svou budoucí stabilitu a prosperitu svými rukami.

(kou, prvnizpravy.cz, businesstimes.com, foto: arch.)