Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Budujeme neoliberální socialismus

Budujeme neoliberální socialismus

Ach! Plyn stoupl o 900%? Kredity o 50 %? Elektřina o 50 %? Začátkem roku nás ale čeká spousta „áchání“! Ach co se to děje! Ach, co všechno roste! Píše komentátor Krakauer na polském webu Obserwator Polityczny.

Ilustrační foto
6. ledna 2022 - 09:01

Ach, inflace roste! Ale žádné zvýšení platu  se nekoná. Ach benzín zdražuje, dočasně cena klesla, protože vláda omezila DPH! No, ale "fuj" plyn? 900% nárůst - to je hodně!

Cena je částka, kterou chce někdo zaplatit za dané zboží nebo službu, ale nejprve je definována jako nabídka prodejce (dodavatele). S volným trhem je vše „v pořádku“, je dobře, že to takto funguje, protože je to racionální, ale u masového zboží regulovaného charakteru je problém. Patří mezi ně především ceny energií a ceny hlavních komunálních služeb a – nesmírně důležité – ceny potravin, alespoň jejich základního rozpětí, běžně se vyskytujících v košíku zboží. V těchto oblastech nikdy nebyl a nikdy nebude volný trh. Protože tvorba cen těchto statků je základem celé ekonomiky vůbec. Samostatnou otázkou je, zda je volný trh vůbec možný, třeba funguje jen v laboratoři?

Jen z historických důvodů je třeba připomenout, že v naší zemi i jinde byli imbecilové, kteří tvrdili, že vše se musí zprivatizovat a kapitál nemá žádnou národnost. Bylo to dobré! Opravdu! Neoliberálové nakradli ve střední a východní Evropě, Rusku a Jižní Americe tolik, že pro původní obyvatelstvo nezbylo téměř nic. Budeme se po generace potýkat s dědictvím neoliberálních reforem a závislostí na lichvářských úvěrech ze Západu. Co je to za kredit, který někdo tiskne a jiný musí odpracovat? Pamatujme na to, mějme to na paměti. Čína předem neoliberalismus odrazila a ubránila se, v Rusku to trvalo trochu déle, ale také uspěli. Odmítnutí prokletí neoliberalismu je podmínkou suverenity, byť vnitřní. Prosím pamatuj,

Dnes prostě budujeme neoliberální socialismus. Korporace zde mohou volně působit, pokud jsou z USA, je jasně vidět, že stát ustupuje před právními změnami, které by se jich dotkly – zde naše suverenita končí. Stát už ale zároveň provozuje v podstatě socialistickou ekonomiku – vybírá daně od těch, kdo nějaké peníze mají (a nejsou z vládnoucí strany a jejích rodin?) a dává peníze svým poskokům. Neoliberální částí ekonomiky a společnosti je financovat vyšší životní úroveň té části „pět set plus“. To je celé tajemství našeho vnitřního sporu. Výhoda sil „pět set plus“ vyplývá z mechanismu demokracie – příjemců je více než dárců. To je skutečně socialismus ve výstavbě - bez urážky doktríny!Úřady nechtějí slepici pracně produkující jedlá vejce udusit, ale „Nový polský řád“, nebo jak se PR struktura této vlády říká, je něčím novým, v dříve neznámém měřítku. Velká daňová reforma, která vytváří ještě další po sobě jdoucí skupiny věřících, protože na vládcích jsou ekonomicky závislí voliči. Budeme mít miliony lidí vyloučených z účasti na daňové podpoře státu a daňový systém má smysl, jen když bude univerzální. Osvobodit se od něj můžete subjektivně i objektivně, ale musí to být na základě mimořádné podmínky - např. zdravotně postižení. Proč bychom ale měli důchodce obecně osvobozovat od placení daní? Ví se přece, že důchody jsou nízké a pocházejí ze státního mechanismu? Je tedy v podstatě prázdný až marné nalévání. Je to forma navýšení, ale jde o to? To má být princip – paradigma zachování daňových základů státu?

Mohlo by to fungovat v krátkodobém horizontu. Ve střednědobém horizontu – neoliberální socialismus končí srážkou s testem ekonomie pravdy, dochází k inflaci, touze po koncentraci, objevují se monopoly a další neštěstí předchozích epoch. Průměrná perspektiva trvá tak dlouho, dokud produktivní část společnosti toleruje vyšší daně a odvody, aniž by na oplátku dostávala veřejné služby, které by vyrovnaly vzniklé náklady. Neoliberální socialismus se z dlouhodobého hlediska mění v čistý kolonialismus, protože korporace – kapitál – vnější – mají více zdrojů než socialistický stát. Znamená to vykořisťování a odčerpávání zdrojů z obyvatelstva. Pak do skládačky zapadá také nějaká  vražda protože otroci musí být drženi pod kontrolou.

(rp,prvnizpravy.cz,obserwatorpolityczny,foto:arch.)