Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Britští vojáci se připravují na útěk z Ukrajiny v případě ruské invaze

Britští vojáci se připravují na útěk z Ukrajiny v případě ruské invaze

Britští velitelé vypracovali pohotovostní plány na stažení britských jednotek z Ukrajiny v případě ruské invaze, píše se na britském webu Express.

Ilustrační foto
5. ledna 2022 - 04:20

Více než 100 britských vojáků je nasazeno ve výcvikové a poradní roli s polskými, americkými a kanadskými silami.

Krok k utváření strategie evakuace následuje po vyjádření ministra obrany Bena Wallace, že je „vysoce nepravděpodobné“, že britské síly budou bojovat proti ruským jednotkám na ukrajinské půdě.

Deník se odvolává na satelitní snímky americké společnosti Maxar Technologies. A podle těchto snímků se na Krymu objevila nová brigáda tanků a obrněné techniky.

Spojené království to považovalo za nezdravé znamení a rozhodlo se jednat. Moskva sice oznámila stažení 10.000 vojáků na původní pozice, ale britské velení to neuklidnilo, protože západní média tvrdošíjně psala o „statisících“ vojenského personálu na ukrajinské hranici.

Moskva také zveřejnila změny v předpisech, které umožňují pohřbít mrtvé vojáky na místě, místo aby byli repatriováni do Ruska.


Velitelé britské armády mají provést úplnou „revizi“ operace Orbital, aby zajistili, že veškerý personál Spojeného království může být „bezpečně stažen“, pokud Moskva zaútočí.

Většina britských sil je umístěna v Javorivu ve Lvovské oblasti a odjedou směrem k polským hranicím, kousek odtud, říkají zdroje. K hranicím zamíří také malý tým štábních důstojníků z hlavního města Kyjeva, zatímco námořní výcvikový kádr v Oděse byl  na Vánoce ve Spojeném království.

Rozhodnutí o evakuaci učiní náčelník společných operací generálporučík Charlie Strickland.

„Rozhodnutí o evakuaci učiní velitel společných operací generál Charlie Strickland. Zaměstnanci stálého společného štábu v Northwood, hrabství Hertfordshire, jsou v pohotovosti a monitorují "atmosféru", zatímco generál Strickland bude dostávat zprávy dvakrát denně. Nemůže přiznat, že se britští vojáci ocitli v pasti,“ píše  Daily Express.

Britští vojáci zorganizovali krátký výcvik pro ukrajinskou armádu v rámci mezinárodní podpory po agresi v roce 2014.

Od roku 2015 britské síly vycvičily více než 21.000 ukrajinských vojáků v medicíně, plánování, logistice a pěchotě.

V roce 2019 byla operace prodloužena do roku 2023 a rozšířena o účast Royal Navy a Royal Marines. Tyto jednotky připravují ukrajinskou flotilu čelit výzvám v Azovském moři.

(rp,prvnizpravy.cz,express,foto:arch.)