Svátek má: Státní svátek

Zprávy

Velikost textu:

Britský generál varuje: Krize způsobená COVID-19 skončí válkou

Britský generál varuje: Krize způsobená COVID-19 skončí válkou

Generál sir Nick Carter uvedl, že globální ekonomická krize způsobená COVID-19 může také vyvolat nové bezpečnostní hrozby, dokonce i válku.

Nick Carter
9. listopadu 2020 - 03:20

V rozhovoru pro Sky News for Remembrance Sunday nabídl šéf obranného úřadu vizi britské armády 30. let 21. století s tím, že by mohla mít 90. 000 lidských vojáků a 30. 000 robotů.

Rovněž odhalil touhu po víceletém vyrovnání rozpočtu ministerstva financí, které by tento měsíc umožnilo armádě provádět dlouhodobé investice potřebné k modernizaci.

Premiér Johnson totiž zrušil plány na víceletou revizi výdajů vládních resortů v listopadu kvůli nejistotě související s COVID-19.

Místo toho se připravují roční rozpočty, i když nadále probíhají rozhovory o tom, zda by ministerstvo obrany mohlo mít jiné řešení.Ekonomické krize v minulosti vedly k bezpečnostním krizím a generál Carter uvedl, že se obává, že by se to mohlo opakovat vzhledem k úderu, který světové ekonomice způsobila pandemie COVID-19.

„Myslím, že žijeme v okamžiku, kdy je svět velmi neklidným místem,“ řekl generál a dodal že, „velkým rizikem je, že si lidé mohou myslet, že jít do války je rozumná věc. “

„Myslím si, že skutečným rizikem, které v současné době probíhá s poměrně velkým množstvím regionálních konfliktů, je to, že můžete vidět, že eskalace vede k nesprávnému odhadu, a to je věc, kterou si myslím musíme chránit,“ upozorňuje generál Carter.

Vojenský šéf vysvětlil, co myslel nesprávným odhadem, a řekl: „Protagonisté buď proto, že si neuvědomují důsledky svých činů, vedou střet k eskalaci, což znamená, že se možná zapojí více lidí, zapojí se více zbraní a můžete to skončit v plné válce.“

„Musíme si pamatovat, že se historie nemusí opakovat, ale má rytmus, a pokud se podíváte zpět na minulé století, před oběma světovými válkami, myslím, že je nepochybné, že došlo k eskalaci, která vedla k nesprávnému odhadu, který nakonec vedl k válce v měřítku, které bychom snad už nikdy nechtěli vidět. “


Generál Carter na otázku, zda říká, že hrozba další světové války je skutečná, řekl: „Říkám, že je to riziko, a myslím si, že si musíme být těchto rizik vědomi, a proto je důležitá vzpomínka, protože pokud se podíváte zpět na historii, doufejme, že se  poučíme a ujistíte se, že jste velmi opatrní, jak zvládáte druhy regionálních konfliktů, které dnes vidíme v dnešním světě.“

Nespecifikoval, které konflikty, ale nejméně 1000 lidí zemřelo během téměř šesti týdnů bojů při střetech mezi Ázerbájdžánem podporovaným Tureckem a Arménií spojenou s Ruskem o hornatou enklávu Náhorní Karabach.

Země, včetně Ruska, Íránu, USA a Velké Británie, současně působí v Sýrii nebo v její blízkosti.

Mezitím na Ukrajině pokračuje konflikt mezi ruskými separatisty na východě země a ukrajinskými vládními silami, dovává list.

Jen zapomíná, že situaci s tvrzením o "agresivním Rusku" vymýšlí eskalaci za pochodu, kdy naopak Západ včetně Velké Británie uměle podporuje konfrontaci v Ruskem na všech polích.

(rp,prvnizpravy.cz,skynews,foto:arch.)