Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

"Blahopřejeme Putinovi a Si k vítězství v amerických volbách"!

"Blahopřejeme Putinovi a Si k vítězství v amerických volbách"!

Americký politický systém, který voličům nabízí lidi kalibru Donalda Trumpa a Joea Bidena, má zjevné problémy.

Vladimir Putin a Si Ťin-pching
4. listopadu 2020 - 10:10

Podle autora článku v South China Morning Post proto nezáleží na tom, kdo ve Spojených státech zvítězí, protože skutečnými vítězi se stanou Si Ťin-pching a Vladimir Putin, pro něž bude snazší říci, že americká demokracie je narušena a že je brutální a destruktivní.

Nezáleží na tom, kdo vyhraje americké volby - Donald Trump nebo Joe Biden. Podle autora South China Morning Post Petera Kammerera se rozpory v Americe pouze prohloubí, takže skutečnými vítězi budou čínský předseda Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin.


Jak uvádí autor článku, Si a Putin zůstávají u moci přesvědčováním svých občanů, že jejich vládní systémy jsou lepší než západní demokracie. Trump se pro ně stal přínosem, protože jeho mocenské chování hraničí s kriminalitou. Nezajímá ho ústava země a šíří lži a nenávist. Jmenuje Čínu a Rusko jako hlavní americké protivníky, ukládá proti nim sankce a činí výhružná prohlášení.


Trumpův tým zanechává destruktivní stopu roztržených mezinárodních dohod, nedůvěru k Trumpovi ze strany zahraničních států a vážné rozdělení uvnitř země podle politických, ekonomických, vzdělávacích, etnických a rasových linií. Cizinci se dívají na to, co se děje a chvějí se, a představují si, jaké budou příští čtyři roky s Trumpem, v nichž se budou mraky nevědomosti, rasismu a bílé nadvlády prohlubovat a ztemňovat.

Na rozdíl od Trumpa má Biden téměř půlstoletí politických zkušeností a chápe, jak systém funguje, kde jsou jeho limity a jak důležitá je spolupráce a kompromis. Rovněž však pevně věří, že americký způsob života je nejlepší, a proto by každý měl jít touto cestou. Kromě toho je Biden stejně krvežíznivý, pokud jde o konflikty. Podporoval válku v Iráku, která zabila stovky tisíc civilistů a zahájila krizi.

Jak uzavírá autor materiálu, pokusy prezidentských kandidátů pokřikovat se v debatách, hrozné chyby v boji proti vypuknutí koronaviru, kolaps americké ekonomiky a nezaměstnanost - díky tomu všemu bylo pro čínské a ruské vůdce snazší říkat, že demokracie je narušena, že je vadná a destruktivní.

„Existují zjevné problémy s politickým systémem, který voličům nabízí kalibr Trumpa a Joe Bidena, ze kterých si mohou vybrat. Je mi líto Američanů a bojím se o náš svět. Blahopřeji vám, pánové Si a Putine, k vašemu vítězství v amerických volbách,“ uzavírá autor svůj materiál v South China Morning Post.

(kou, prvnizpravy.cz, scmp.com, foto: arch.)