Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Biden - Putin: Jaderná válka a odmítnutí vyzbrojit Ukrajinu

Biden - Putin: Jaderná válka a odmítnutí vyzbrojit Ukrajinu

Ve čtvrtek proběhl telefonický rozhovor mezi prezidenty Spojených států a Ruska . Tentokrát byl iniciátorem Vladimir Putin, dříve se jako první obvykle ozval Joe BIden.

Joe Biden a Vladimir Putin v Ženevě
1. ledna 2022 - 04:20

Nejprve Bílý dům vydal krátkou zprávu. V něm stálo, že Rusko musí „zastavit invazi“ na Ukrajinu, jinak by Spojené státy měly „rozhodnou odpověď“. Pak ale Biden přivítal nadcházející jednání v lednu a řekl, že je potřeba deeskalace.


Později na briefing přišla tisková tajemnice Bílého domu Jen Psakiová a konkretizovala mnoho bodů. Biden podle ní Putinovi nastínil dva scénáře.

„Jedna je diplomatická cesta vedoucí k deeskalaci situace a druhá je cesta, která je více zaměřena na odstrašení, včetně vážných nákladů a následků, pokud se Rusko rozhodne pokračovat ve své invazi na Ukrajinu. dodatečná pomoc Ukrajině, která jí umožní nadále bránit sebe a své území,“ řekla Psakiová.

Jinými slovy, Amerika nebude bojovat za Ukrajinu, což Biden opět potvrdil slovy „braňte se“.

Američané společně s Rusy prohlásili, že nadcházející lednová jednání by měla být orientována na výsledky. Biden ale řekl, že všechny klíčové body probere se svými spojenci – s čímž Putin podle Bílého domu souhlasil s pochopením.

Dále byly zmíněny návrhy Ruska USA a NATO. „Oba lídři uznali, že existují oblasti, ve kterých by mohli dosáhnout významného pokroku, a také oblasti, kde dohody pravděpodobně nebudou možné. Nadcházející jednání přesněji vymezí obrysy každé z těchto kategorií," řekla Psakiová.

Na vyjasnění těchto otázek do zahájení věcných jednání zbývá ještě deset dní. Během této doby strany provedou přípravné práce, uvedla Bidenova administrativa.

Zřejmě to byl hlavní cíl aktuální výzvy prezidentů – určit okruh otázek, o kterých se bude v Ženevě především jednat mezi Ruskem a Spojenými státy. Tato domněnka má přinejmenším mnohem praktičtější význam než v dalších hrozbách sankcí nebo připomenutí „červených čar“.

Potvrdila to i Psakiová: „Hlavním účelem výzvy bylo udat jakýsi tón a definovat podstatu nadcházejících diplomatických jednání. A určit, jaké otázky budou zvažovány na různých vyjednávacích platformách: mezi Ruskem a Spojenými státy, které - mezi Moskvou a NATO a OBSE.“

Je příznačné, že otázky na všech třech skladbách rozdávali Putin a Biden. To znamená, že role Američanů zde, navzdory ujištění o konzultacích se spojenci, bude klíčová.Postoj Kremlu

Putin také říká, že současná výzva byla přípravou na lednová jednání o ruských návrzích.

„Výsledkem společné práce by měly být pevné právní záruky, které vylučují postup NATO na východ a rozmístění hrozivých zbraňových systémů v bezprostřední blízkosti ruských hranic,“ uvedl Kreml.

Biden podle ruské strany v této souvislosti řekl, že „Washington nemá v úmyslu rozmístit útočné zbraně na území Ukrajiny.

Rusko potvrdilo, že Biden pohrozil sankcemi, pokud se situace kolem Ukrajiny vyhrotí. Na což Putin „dal vyčerpávající odpověď“, že „to by byla vážná chyba, která ve skutečnosti hrozí úplným narušením rusko-amerických vztahů“.

Kromě oficiální tiskové zprávy poskytl vysvětlení rozhovoru Putinův pobočník Jurij Ušakov. Upřesnil, že jednání by neměla trvat dlouho.

„Jednání o zárukách by se nemělo změnit v tlachání, nečekáme na samotný proces, ale na výsledky, počkáme 2-3 kola, a pak vyvodíme závěry," řekl Ušakov.

Putin také řekl Bidenovi, že Rusko se bude chovat jako Spojené státy v otázkách bezpečnosti na svých hranicích. Americký prezident tomu ruskému naopak vzkázal, že jaderná válka, kterou „nelze vyhrát“, by neměla být povolena.

Důležitý bod – přímá jednání s Američany v Ženevě jsou v Rusku považována za klíčová. Soudě podle tónu prohlášení nikdo od konzultací s NATO a OBSE neočekává žádnou zvláštní konstruktivitu.

Pět závěrů

  1. Účelem tohoto rozhovoru je provést diplomatickou dělostřeleckou palbu pro nadcházející jednání v lednu. Zaměřena je na témata, která mají perspektivy. A distribuovat to, co se bude projednávat přímo mezi Američany a Rusy, a co se bude projednávat prostřednictvím NATO a OBSE.
  2. Mezi nejrealističtější témata lze již nyní vyzdvihnout odmítnutí nasazení úderných zbraní na Ukrajině, jak uvádí Biden podle verze ruské strany. Tato otázka bude podle všeho jednou z klíčových na lednovém jednání.
  3. Velmi důležitým bodem je dialog o sankcích za útok na Ukrajinu. Biden řekl, že v případě invaze uvalí na Rusko ekonomická omezení a začnou posilovat seskupení NATO poblíž jeho hranic. Ale Putinova reakce je příznačná: Kreml pohrozil Spojeným státům přerušením vztahů.
  4. Dialog přitom ještě nebyl zahozen. Spojené státy potvrdily, že v ruských návrzích jsou přijatelné body, o kterých se bude při jednání diskutovat. Dá se předpokládat, že pokud skutečně dojde v tomto směru k pokroku, hrozba eskalace prudce klesne.
  5. Tentokrát strany neřekly nic o minských dohodách – ačkoli na předchozí schůzce bylo toto téma jedním z hlavních. Ale to sotva znamená, že otázka osídlení Donbasu byla pozastavena. Zastavení amerických snah zde by bylo pro Moskvu zřejmým signálem, že Američané ve skutečnosti nejsou připraveni na uvolnění. A tím by zbytek jednání ztratil smysl.
(rp,prvnizpravy.cz,strana,foto:arch.)