Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Bezpečnostní šéf Kazachstánu byl zatčen pro velezradu

Bezpečnostní šéf Kazachstánu byl zatčen pro velezradu

Bývalý šéf Výboru pro národní bezpečnost (KNB) Kazachstánu Karim Massimov byl zadržen pro podezření z velezrady.

Karim Massimov, bývalý šéf Výboru pro národní bezpečnost
8. ledna 2022 - 10:29

Příslušnou informaci rozšířil 8. ledna tiskový odbor tohoto silového resortu. Uvádí se, že KNB již od 6. ledna zahájila předsoudní vyšetřování ve věci velezrady podle článku 175 části 1 trestního zákoníku Republiky Kazachstán.

V rámci tohoto vyšetřování byl bývalý předseda výboru a řada dalších obžalovaných zadrženi a posláni do vyšetřovací vazby.

„Téhož dne byl pro podezření ze spáchání tohoto trestného činu zadržen bývalý předseda KNB Karim Massimov a umístěn do dočasného detenčního ústavu a další. Další informace v zájmu vyšetřování nepodléhají zveřejnění, “uvádí se ve zprávě.

O Karimu Massimovovi je známo, že dvakrát vedl vládu Kazachstánu - od roku 2007 do roku 2012 a od roku 2014 do roku 2016. V různých letech zastával také řadu ministerských funkcí a vedl administrativu prezidenta republiky.


Massimov byl jmenován předsedou Výboru pro národní bezpečnost dekretem prezidenta Nursultana Nazarbajeva dne 8. září 2016.

5. ledna 2022 prezident Kazachstánu Kassym-Žomart Tokajev odvolal Massimova z funkce a předsedou KNB jmenoval bývalého šéfa Státní bezpečnosti Jermeka Sagimbajeva .

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)