Svátek má: Nataša

Zprávy

Velikost textu:

Bavorský premiér: Zahraniční politika „zelené“ ministryně je naivní

Bavorský premiér: Zahraniční politika „zelené“ ministryně je naivní

Zahraniční politika „zelené“ německé ministryně zahraničí Annaleny Baerbockové ohrožuje energetické zásobování Německa, uvedl šéf Křesťanskosociální unie a premiér Bavorska Markus Söder.

Markus Söder, bavorský premiér a šéf CSU
6. ledna 2022 - 03:20

Vystrašit Rusko zastavením Nord Streamu 2 je podle Södera chyba. Obvinil ministryni zahraničí a její straníky z naivity a nedůslednosti.

Šéf Křesťanskosociální unie Markus Söder „vynadal“ německé ministryni zahraničí Annaleně Baerbockové za její hrozby, že nespustí Nord Stream 2, uvádí N-TV. Zahraniční politika, kterou vede, podle něj ohrožuje energetické zásobování Německa.

„Hrozba zelených nevyužít Nord Stream 2 poškozuje především Německo samotné,“ zdůraznil politik, který zastává i post bavorského premiéra. „Na pozadí raketově rostoucích cen zemního plynu je Německo právě závislé na spolehlivých dodávkách plynu ."

Baerbockové skeptický postoj k ropovodu pod Baltským mořem je chybou, je přesvědčen Söder. „Obáváme se, že s odchodem Angely Merkelové může v německé zahraniční politice nastat situace nejistoty. Obáváme se, že zelení budou prosazovat naivní a nespolehlivou zahraniční politiku. To platí zejména pro vztahy s Ruskem ,“ zdůraznil šéf CSU.

K situaci na ukrajinské hranici se vyjádřil i bavorský premiér: „Je to samozřejmě velká výzva a obavy z rozšíření konfliktu na Ukrajině jsou oprávněné. Ale neustálé vyhrožování není řešení. Nesmíme se nechat zatáhnout do eskalace. Nyní potřebujeme méně hrozeb a více jednání a diplomacie". Ocenil německého kancléře Olafa Scholze za jeho touhu vést dialog s Moskvou: „Nelze si ale nevšimnout, že „semaforová koalice“ zde mluví dvěma hlasy. To oslabuje evropskou pozici.“„Pokusy Zelených vyřešit ukrajinský konflikt jsou zcela nekonzistentní, " dodal Söder. „Postavit se proti vývozu zbraní a zároveň za dodávky zbraní na Ukrajinu je stejně neslučitelné jako vyhrožování Rusku a zpochybňování programu společného použití jaderných zbraní a dodání Bundeswehru. Ze strany zelených je navíc zvláštní mluvit o nutnosti vytvořit vojenskou protiváhu Rusku a zároveň snížit výdaje na armádu,“ zdůraznil bavorský premiér.

(rp,prvnizpravy.cz,n-tv,foto:arch.)