Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Avakov: Po spuštění Nord Stream-2 Putin zlikviduje ukrajinský plynovod

Avakov: Po spuštění Nord Stream-2 Putin zlikviduje ukrajinský plynovod

Vladimir Zelenskij v nedávném rozhovoru porovnal spuštění Nord Stream-2 s anexí Krymu. A tajemník NSDC Aleksej Danilov  zaútočil na Německo a Francii.

Arsen Avakov, ukrajinský ministr vnitra
7. června 2021 - 03:20

Danilov kritizoval Německo a Francii za to, že v roce 2008 odmítly dát Ukrajině MAP pro členství v NATO. Což podle nich způsobilo aktuální události na Krymu a Donbasu.

V předvečer souštění Nord Stream-2 Zelenskj eskaluje situaci a obviňuje největší země EU ze shovívavosti k agresorovi.

Ale šéf ministerstva vnitra Arsen Avakov byl v tomto tématu nejúžasnější. Řekl, že po spuštění Nord Stream-2 se Ukrajina musí bát teroristických útoků na plynovod z Ruska do Evropy, který vede přes ukrajinské území.Cílem je podle ministra „vypnout“ ukrajinskou GTS z tranzitu a převést vše na Nord Stream-2.

Arsen Avakov 5.června navštívil  cvičení v Charkovské oblasti. Kde řekl o hrozbě teroristických útoků na plynovod - v kontextu nedávného projevu ruského prezidenta.

„Mluvíme o skutečných hrozbách. Putin oznámil, že první řetězec Nord Stream 2 je dokončen. Plyn je stále přepravován naším plynovodem a musí být přepravován ještě nějakou dobu, a pak Putin určitě bude chtít začít obcházet plynovod na Ukrajině. Proto očekáváme ... že na naší části plynovodu dojde k provokacím, pokusům o teroristické útoky a poté řeknou: „Podívejte, vidíte, proto plyn musí procházet Nord Stream-2. "

„A takových scénářů máme dost, informace zpravodajských agentur, takže na základě toho prozkoumáme různé scénáře a zintenzivníme reakce, včetně vybavení kritické infrastruktury, plynárenské infrastruktury, přehrad atd.,“ uvedl ministr vnitra .

To znamená, že se ministr vnitra domnívá, že po spuštění Nord Stream 2 se Rusko může pokusit vyhodit do povětří ukrajinský plynovod, aby odstranil problém tranzitu přes Ukrajinu a přenesl jej na nové obtokové plynovody.

Velmi odvážný předpoklad pro vládního úředníka této úrovně. Přinejmenším. Nakonec ve skutečnosti šéf ministerstva vnitra řekl celé Evropě o hrozbě teroristických útoků na strategicky důležitý plynovod. To jasně způsobí vážné znepokojení mezi odběrateli ruského plynu, který protéká Ukrajinou.

Co řekl Putin?

Je logické si uvést, co k tomuto řekl Vladimir Putin na projevu na Petrohradském ekonomickém fóru.

Ruský prezident skutečně uvedl, že první linie Nord Stream-2 již byla položena. Putinův projev lze dále rozdělit do několika hlavních tezí, které se týkají plynovodu a Ukrajiny.
  1. Do jednoho a půl až dvou měsíců, pravděpodobně dvou, dokončíme druhé vlákno „streamu“
  2. Projekt Nord Stream 2 je ekonomicky výhodný především pro Evropu, protože vám umožňuje nakupovat plyn bez zprostředkovatelů přímo od dodavatele - Ruska, po nejkratší trase. Což má za následek nižší cenu.
  3. To znamená, že ukrajinský plynovod, a nikoli Nord Stream-2, se nyní stává „obtokovým“ plynovodem..
Pokud jde o tranzitní země - tj. Ukrajinu - zde Putin řekl několik věcí:

Zaprvé, Rusko není povinno „krmit všechny“.
Zadruhé, orgány země mohly získat velký podíl tranzitu a koupit si plyn pro sebe za cenu Běloruska - pokud by udržovaly normální vztahy s Ruskem.
Hlavní zpráva však byla třetí - tranzit přes Ukrajinu bude pokračovat i po spuštění Nord Stream 2.

„Máme s Ukrajinou uzavřenou smlouvu o čerpání našeho plynu. Během příštích pěti let (již čtyři, smlouva platí do roku 2024 včetně), Načerpáme až 40 miliard kubických metrů. V roce 2018 jsme do Evropy dodali více než 200 miliard kubických metrů plynu. Pokud by existovaly normální vztahy, přečerpali bychom významnou část přes Ukrajinu, “ uvedl ruský prezident.

Putin věří, že spotřeba plynu v Evropě poroste, takže Gazprom bude s největší pravděpodobností pumpovat palivo přes Ukrajinu i po skončení platnosti smlouvy. To znamená po roce 2024.

„Vycházíme z předpokladu, že dodávky do Evropy porostou. Během příštích 10 let se objem může zvýšit o 50 miliard kubických metrů . Letos, v prvním čtvrtletí jsou již rekordní spotřeba, rekordní nákupy. V loňském roce jsme čerpali kolem 180 miliard a letos můžeme překročit hranici 200 miliard [kubických metrů, protože poptávka roste, ekonomika se prudce vyvíjí, zotavuje se po pandemii ... Prosím, je tu příležitost použít i do budoucna ukrajinský systém přepravy plynu, a to i po vypršení naší smlouvy o tranzitu,“ uvedl ruský prezident.

To znamená, že Putin říká, že i po spuštění Nord Stream 2 bude ukrajinský plynovod potřebný jako rezervní kapacita, protože Evropa zvyšuje spotřebu plynu.

To je v rozporu s tím, co řekl Avakov, který je přesvědčen, že Moskva obecně chce „vynulovat“ ukrajinský systém přepravy plynu - i za pomoci teroristických útoků, aby zastavila dodávky plynu přes ukrajinský systém přepravy plynu do Evropy před vypršením smlouvy.Bude tedy Moskva po spuštění Nord Stream-2 potřebovat ukrajinský plynovod, nebo ne?

Objektivně spotřeba plynu v Evropské unii roste. Analytici na Západě naznačují, že v roce 2021 se vrátí na úroveň před krizí 2019. Růst byl obzvláště silný v prvním čtvrtletí.

O tom právě mluvil Vladimir Putin.

Ještě důležitější však je, že Evropa zvyšuje svůj dovoz plynu. Existují dva hlavní důvody.
  • Prvním z nich je snížení produkce na šelfu v Severním moři.
  • Druhým je strategie opuštění uhlí a na některých místech i výroba jaderné energie z ekologických důvodů.

Zemní plyn je jedním z nejčistších druhů energie, kterému mimochodem věnoval ruský prezident značnou část svého projevu na petrohradském fóru. Proto Evropa skutečně zvyšuje nákupy „modrého paliva“.

Odborníci se shodují, že poptávka po zemním plynu v příštích 9–10 letech celosvětově poroste o 15%. Jak vidíme, Putin předpovídá, že ve stejném období jenom Evropa zvýší o 50 miliard kubických metrů nákup.

Gazprom v loňském roce dodal do Evropy 175 miliard metrů krychlových. Předminulý rok - více než 190 miliard. A podle Putinových výpočtů může poptávka brzy narůst na  přibližně 250 miliard kubických metrů.

Zkusme vypočítat, kolik z tohoto koláče může zbýt na Ukrajinu. Nejprve se podívejme, kolik mohou hlavní alternativní potrubí čerpat.

Propustná kapacita Nord Stream 2 po dokončení bude 55 miliard kubických metrů plynu ročně. Nord Stream 1 čerpá 59 miliard kubických metrů. „Yamal-Europe“ přes Bělorusko - 34,7 miliard kubických metrů ročně. Turkish Stream dává 31,5 miliard kubických metrů. Ale v obou plynovodech je část plynu garantovaná  pro jejich vlastní spotřebu  spotřebu, pro Minsk a Ankaru. To znamená, že výstup bude menší.

Celkem přes 150-170 miliard kubických metrů lze načerpat přes Ukrajinu do Evropy. To znamená, že vzhledem k růstu spotřeby v Evropě bude ukrajinské potrubí v každém případě naplněno. Zpoždění může být navíc poměrně velké - od 30–40 miliard kubických metrů do 70–80 za rok.

Pokud spotřeba zůstane na současné úrovni (například přijdou neobvykle teplé zimy nebo se zhorší pandemie), může Ukrajina skutečně zůstat téměř bez tranzitu.


Ale tady stojí za zapamatování dvě věci.
  • Za prvé, do roku 2024 Ukrajina má smlouvu s Gazpromem, podle níž bude Rusko povino pumpovat přes Ukrajinu 40 miliard kubických metrů - a to i po spuštění Nord Stream-2. A je nepravděpodobné, že by jakýkoli teroristický útok mohl narušit tuto smlouvu (způsobí to jen krátkodobý pokles dodávek).
  • Zadruhé je zřejmý vzestupný trend evropské spotřeby. Proto bude plynovod přes území Ukrajiny potřebovat nejen Evropa, ale také Rusko.

Pokud se zvýší poptávka a kapacita obtokových „plynovodů“ nebude stačit, bude v každém případě pro Gazprom výhodnější čerpat další plyn přes Ukrajinu, a to dokonce s poplatkem za tranzit, a bez ztráty dodávek nepřijít o peníze.

Na základě toho vypadá Avakovova verze teroristických útoků nesmírně kontroverzně. Ano, Nord Stream 2 odstraňuje kritickou závislost EU a Ruské federace na ukrajinském ropovodu. Ale v zásadě to nevyvrací jeho nezbytnost. I když v menších objemech než dříve.

Je pravda, že za jedné podmínky - pokud Evropa pokryje růst dovozu plynu zvýšením dodávek ruského modrého paliva, a ne, řekněme, americkým.

A v tomto ohledu se kupodivu shodují ekonomické zájmy Ukrajiny a Ruska - čím více plynu nakupuje EU od Gazpromu, tím je pravděpodobnější, že ukrajinský plynovod nezůstane prázdný a bude nadále vytvářet zisk.

(rp,prvnizpravy.cz,strana.ua.foto:arch.)