Svátek má: Ignác

Zprávy

Velikost textu:

Americký stát Georgia přistoupí k úplnému přepočtu volebních hlasů!

Americký stát Georgia přistoupí k úplnému přepočtu volebních hlasů!

Státní tajemník Georgie Brad Raffensperger oznámil v tomto americkém státě úplné ruční přepočítání hlasů v amerických prezidentských volbách. Zatímco Trumpovi svitla naděje, napětí v USA by se dalo krájet.

Ilustrační foto
12. listopadu 2020 - 10:16

Podle CNBC budou hlasy v každém volebním obvodu přepočítány ručně, protože rozdíl mezi kandidáty je téměř nepostřehnutelný. Podle Raffenspergera je přepočítání naplánováno do 20. listopadu.

„Určitě nám to potrvá všechen zbývající čas před tímto datem,“ řekl. V tuto chvíli není rozdíl mezi Bidenem a Trumpem ve státě větší než 14 tisíc z téměř 5 milionů odevzdaných hlasů. Raffensperger, zastupující republikánskou stranu USA, již dříve uvedl, že Georgia pravděpodobně bude potřebovat přepočítání, protože tento stát tradičně hlasuje pro republikány a pravděpodobnost demokratického vítězství v ní byla považována za extrémně nízkou.


„Není to snadný úkol, ale budeme spolupracovat s volebními obvody, abychom dokončili přepočítání včas, abychom mohli oficiálně potvrdit výsledky hlasování na státní úrovni,“ uvedl činitel.

Stát Georgie dává vítěznému kandidátovi 16 volebních hlasů. Pokud se ukáže, že přepočítání je ve prospěch Trumpa, stále nebude mít dost na to, aby vyhrál. Trump musí „získat“ jak Georgii, tak Pensylvánii, stejně jako státy Arizona a Severní Karolína, které americká média dosud nezohlednila.


Již dříve agregátor politických voleb RealClearPolitics nepotvrdil Bidenovo vítězství a připravil ho o 20 volebních hlasů v Pensylvánii. Podle agregátora má demokratický kandidát v současné době pouze 259 volebních hlasů, k vítězství není zapotřebí více než 270. Trump má podle agregátora 214 volebních hlasů. Později spoluzakladatel a prezident RealClearPolitics Tom Beavan popřel, že by agregátor odečetl hlasy z Pensylvánie od Bidenova výsledku a údajně ho „připravil o volební vítězství“. Nicméně platí, že RealClearPolitics ani oněch 20 volebních hlasů Bidenovi nepřipsal.

(kou, prvnizpravy.cz, cnbc.com, foto: arch.)