Svátek má: Dominik

Zprávy

Velikost textu:

Americká zpravodajská komunita neuznává Joe Bidena jako prezidenta

Americká zpravodajská komunita neuznává Joe Bidena jako prezidenta

Americká zpravodajská komunita nebude sdílet informace o národní bezpečnosti s demokratickým prezidentským kandidátem Joe Bidenem, dokud nebude formálně potvrzen jako nově zvolený americký prezident.

mily Murphyová., šéfová GSA
12. listopadu 2020 - 07:20

Zpravodajská komunita funguje podle postupu popsaného v zákoně o změně prezidenta z roku 1963. Zákon definuje řádný a pokojný přenos moci ve Spojených státech.

Během přechodu moci získává nově zvolený prezident USA přístup ke stejným informacím o národní bezpečnosti jako odcházející prezident. Tento postup je povinně dodržován přinejmenším od roku 1963, kdy byl přijat tento zákon o změně prezidenta. Ve svém úterním prohlášení úřad ředitele národní zpravodajské služby (ODNI) uvedl, že nepodpoří „potenciální změnu prezidenta“, dokud správce General Services (GSA) nedokončí „identifikaci vítězného kandidáta“.

GSA je samostatná americká vládní agentura s více než 12. 000 zaměstnanci, v jejímž čele nyní stojí Emily Murphyová. Murphyová musí podepsat formální dopis „ustavení“, aby se převod moci stal oficiálním. To se však zatím nestalo, protože současný americký prezident Donald Trump odmítá uznat výsledky voleb s odvoláním na porušení a padělání.Vládní agentura ODNI(Office of the Director of National Intelligence) v úterý uvedla, že „nebude kontaktovat žádný přechodový tým, dokud neobdrží oznámení od administrátora GSA.“

Demokratickému kandidátovi Joe Bidenovi byl navíc odepřen přístup k prezidentskému Daily Newsletter (PDB), což je aktuální analytická kompilace vydávaná každé ráno americkou zpravodajskou komunitou. Demokratický kandidát potvrdil, že mu nebyl udělen přístup k PNR, což obvykle vyžaduje povolení ze strany zavedeného subjektu. V úterý navíc bylo oznámeno, že ministerstvo zahraničí odmítá usnadňovat telefonní rozhovory mezi Bidenem a zahraničními vůdci, což je typické pro přechodné předsednictví.

V úterý večer Washington Post uvedl, že úřadující Trumpova vláda nařídila americkým federálním agenturám, aby pokračovaly v přípravě návrhu rozpočtu na nadcházející fiskální rok, který má být předložen v únoru 2021, tři týdny poté, co Trump opustí Bílý dům, pokud bude uznáno Bidenovo vítězství.

(rp,prvnizpravy.cz,eadaily,foto:arch.)