Svátek má: Matouš

Zprávy

Velikost textu:

Americká telenovela pokračuje

Americká telenovela pokračuje

Archaický způsob sčítání hlasů, pravomoci státních úřadů, pravomoci všemocného soudnictví v rozporu s autoritou prezidenta rozesmály svět, píše "krakauer" na webu Obserwatorpolityczny..

Joe Biden
8. listopadu 2020 - 12:30

To více či méně znamená, že americký volební systém představuje pro svou zemi nebezpečí. Myšlenka rozdělit zemi na „modrou“ a „červenou“ je nesmírně primitivní, ale hluboce zakořeněná v americké kultuře a je pro ně srozumitelná.

Vzpomeňme, ale na následky toho antagonismu, už jednou měli občanskou válku, kdy americké státy Konfederace neposlechly moc bohaté a mocné Unie. Co se stane tentokrát, uvidíme. Z dlouhodobého hlediska jistě dojde ke stabilizaci, ale v krátkodobém horizontu, až do konce svého funkčního období, jim bude pan Trump stále moci ukázat, co může dělat, například podáním návrhů u soudů a vyvoláním nějaké války. Pak to bude trochu smutné a obtížné, ale on je vrchním velitelem a má takové právo a možnosti. Během tohoto období se mohou stát zázraky, dokud se nová správa nestabilizuje, a to i v mezinárodní politice. Musíme to mít na paměti, protože to může být velmi nebezpečná doba.

Soudě podle totální euforie a neskrývaného vzrušení lidí, kteří, mírně řečeno „jsou jako z jiného světa“, musel být pan Donald Trump velmi dobrým prezidentem, protože pokud ho tolik lidí s takovou reputací tak extrémně nenávidí, znamená to, že jeho politika v několika ohledech musela být nejen nutné, ale také dobrá a efektivní.
Joe Biden je známý americký politik, ale bude si vědom toho, že vyhrál proto, že lidé už nechtěli Donalda Trumpa - byla to negativní kampaň proti jeho prezidentství. Navíc komplikace spojené se změnou hlasů v doplňovacích volbách do exekutivy USA mu velmi ztěžují vládnutí. Ve skutečnosti je třeba se ptát, kdo za něj bude vládnout, protože ve Washingtonu není žádným tajemstvím, že za ním stojí řada zájmových skupin, lidé, kteří jsou velmi mocní, bohatí a vlivní. Dokud bude žít, protože už je to starý muž, všichni tito lidé znovu uvedou Ameriku do pořádku.


Americké vnitřní vztahy dříve nebo později skončí rasovou válkou proti třídní dimenzi, je to jen otázka času, protože mlčící většina již nemůže tolerovat druh akce, která se stala u příležitosti BLM. Likvidace policie končí anarchií, a to nikomu nepomůže.

Mnohem zajímavější je, jaká bude americká politika vůči Evropské unii a NATO, Číně, Rusku, na Středním východě a v zemích jako je ta naše?

Pro Evropskou unii stačí, aby nový prezident uplatnil politiku úsměvu a řečnění o transatlantických hodnotách, vzájemné lásce a spolupráci. Velká Británie, která počítala se zvláštními ekonomickými vztahy s USA, představuje menší problém - v tuto chvíli to není tak jisté. V této souvislosti může Velká Británie z předsednictví pana Bidena hodně získat.

Pokud jde o NATO, bude použití tohoto nástroje v americké politice záviset na chování Ruska vůči Číně. Pokud Rusko podporuje Čínu v konfliktu s USA, lze na západě očekávat určité šílenství. To má pro nás zásadní význam, protože Evropa nemá v úmyslu umírat za „šíji Suwałki“. Německo a Francie se snaží vybudovat evropskou armádu, to znamená zvětšení armád Německa a Francie a dalších spolupracujících armád.

Měla by se očekávat změna americké politiky vůči Nord Stream 2, proti níž nebude tak iracionálně bojováno. I kdyby Američané podporovali rétoriku bláznivosti, nepodniknou žádná skutečná opatření ve smyslu významných sankcí.

Čína je největším geopolitickým a strategickým soupeřem USA. V tomto ohledu bude politika pana Bidena jistě vedena jinak, možná méně agresivně, ale pan Trump otevřel Americe oči a ve střednědobém horizontu by se měl připravit na konfrontaci, protože čas pracuje proti USA. Protože Čína se vyvíjí rychleji a efektivněji.
Rusko je pro Ameriku velkou geostrategickou příležitostí, protože bez Ruska není možné udržet Čínu pod kontrolou. Proč, prosím, podívejte se na mapu. Pokud se pan Biden dohodne s panem Putinem, dohodne se také s Německem. Rusové samozřejmě nejsou naivní a nemají v úmyslu vykrvácet v zájmu Ameriky a budou se držet politiky stejné vzdálenosti.

Po úspěších pana Trumpa v politice na Středním východě se pan Biden pokusí zabránit nové válce, v níž bude na jedné straně Írán a na druhé straně země na jihu Perského zálivu, Egypt a malé země Středního východu (ne Libanon). Taková válka navíc není v zájmu Ameriky - Írán ji ve skutečnosti nechce, ale tato hádanka je příliš komplikovaná na to, aby tam všechno selhalo. Naopak v tomto regionu lze očekávat vážné komplikace, což bude mít okamžitý dopad na ceny energií, což se promítne do inflace a vývoje v Indii, Číně a částech Evropy.

Pokud jde o země, jako je ta naše (Polsko), lze očekávat, že budeme podřízeni obecným americkým zájmům, a pokud přijmeme naši roli, dokážeme zachovat současný stav. V Evropě mají USA větší zájmy s Německem, a když budou odstraněny obchodní bariéry, budeme mít jednu z největších prosperit v naší historii. Je třeba doufat, že naši politici budou schopni alespoň mlčet, aby do naší země nepřinášeli problémy, protože za nás opravdu nikdo nezemře, a co víc - může se ukázat, že Západ nám už nebude chtít dát peníze.

Naše předpojatost vůči USA a naše politika „plné milosti“ (žádná chyba zde) vedla k situaci, kdy budeme v nejisté situaci po dlouhou dobu. Jedinou výhodou bude, že se velvyslanec, jehož role jsou výrazně špatné, změní. Doufejme, že se to stane velmi brzy. Počkejme, až se naši politici začnou znovu srovnávat s novým guvernérem.

Američané mají stále problém se zeměmi jako je Turecko, Tchaj-wan nebo Severní Korea a budou se s nimi muset nějak vypořádat nebo se vypořádat s narůstajícími problémy. S rychlými činy v těchto směrech nelze téměř nic počítat, což znamená, že realita se může změnit na několika místech po celém světě. Z našeho pohledu je zvláště důležité, jak bude vypadat americká politika vůči Ukrajině. Je třeba si uvědomit, že lidé, kteří tam vedli puč a občanskou válku, měli významnou podporu v důležitých faktorech v USA a zapojení rodiny pana Bidena na Ukrajině vzbudilo obrovský zájem v amerických médiích. Mohou se tam stát zázraky.


Panu Bidenovi by se mělo přát  dobré zdraví, nezávislost a dlouhý život. Neoliberální a levicová média se více zajímají o to, co říká jeho potenciální náhrada (Kamala Harrisová). Uvědomte si, že v případě jeho smrti nebo možná vážné nemoci bude tato dáma vládnout USA. S přihlédnutím k podpoře mendie (zde žádná chyba) se může ukázat, že si tímto způsobem vydláždí cestu k prezidentskému úřadu.

Prosím, neptejte se sami sebe, je to dobré nebo špatné? Z našeho pohledu je mnohem důležitější, kolik Němců si objedná palety a zahradní trpaslíky nebo automobilové díly, než kdo vládne Washingtonu. Protože z americké perspektivy jsme konec jejího Impéria, nic víc. Nemáme ani rozumné obchodní vztahy a v nových realitách, kdy federální administrativa bojuje s americkým ropným a plynárenským průmyslem, se může ukázat, že naše odvážné uvalení pokut na Gazprom (a další společnosti), nebo oznámení záměru sankcionovat Rusko sevelmi se pomstí.

Můžeme si být jisti jednou věcí, pan Biden je rozumný člověk. Uvidíme, jakou roli budou hrát v jeho politice pan Barack Obama, manželé Clintonovi, jaký udají tón a rozhodnou o podrobnostech.

(rp,prvnizpravy.cz,obserwatorpolityczny,foto:arch.)