Svátek má: Hedvika

Zprávy

Velikost textu:

Aftonbladet: Švédi by se měli za koronavirus omluvit starší generaci

Aftonbladet: Švédi by se měli za koronavirus omluvit starší generaci

Na rozdíl od lidového mýtu není vysoká míra úmrtnosti na koronavirus ve Švédsku nespočívá v odmítnutí přísné karantény, ale v neúčinném systém péče o seniory, protože byli hlavními oběťmi pandemie.

Ilustrační foto
9. června 2020 - 10:16

Podle novin Aftonbladet, například v oblasti vzdělávání, byla tato oblast tvrdě zasažena privatizací, nedostatkem jediné kontrolní státní organizace a nedostatkem kvalifikovaného a odpovědného personálu.

Tento týden se stalo něco mimořádného: hlavní švédský epidemiolog Anders Tegnell řekl, že jeho země si mohla na začátku pandemie zvolit jinou strategii boje proti koronaviru, kdyby věděla, co ví dnes. Těžko se hádat s takovým tvrzením: s pozdějšími úvahami jsme všichni silní, píše Aftonbladet.

Přesto to zahraniční média interpretovala tak, že Švédsko radikálně změní svou linii chování. Sebekritika Tegnella se stala světovou zprávou. „Ne, já, ani vláda, samozřejmě neměním taktiku. Stále se domníváme, že současná taktika je dobrá. Může být upravena a vylepšena a my to děláme pořád, takže je to všechno nedorozumění,“ zdůraznil. Zároveň Tegnell přiznal, že šíření koronaviru v domovech pro seniory se stalo zřejmým problémem.

Podle Aftonbladetu pravicová opozice kultivuje mýtus, že vláda prostě rozhodla, že lidé potřebují zemřít. Jako by Švédsko mohlo zavést karanténu - a potom se úmrtnost stala stejná jako v Norsku. Režim sebeizolace však byl zaveden ve Velké Británii, Belgii, Nizozemsku, Francii a zemích jižní Evropy. Míra úmrtnosti byla všude vyšší, než ve Švédsku.

Jako by Stockholm byl srovnatelný pouze s Helsinkami nebo Oslo, a ne s Bruselem, Amsterdamem nebo Londýnem. Zdá se však, že se svět ve švédském mediálním poli zmenšil. Nejprve se Švédové srovnávali se všemi bohatými zeměmi, poté se všemi západními zeměmi, poté s Evropou a nyní zůstává pouze Norskem a Finskem. Možná Dánskem.

Porovnání míry úmrtnosti pouze podle zemí však neposkytuje objektivní obrázek. Například v jižní provincii Skåne bylo méně případů infekce než na dánské straně. Pokud by celá věc byla pouze ve strategii, výsledky by měly být přesně naopak. Pokud jde o Švédsko, ukázalo se, že téměř polovina úmrtí na koronavirus byla v metropolitní oblasti. Podobná situace se vyvinula i v jiných zemích.

„Pokud porovnáme ne země, ale regiony, ukázalo se, že mapu nečteme správně. Švédským problémem je Stockholm,“ zdůrazňuje Aftonbladet.


Současně je v místech, kde se infekce šíří, nejvíce postižena péče o seniory, a to jak ve Švédsku, tak v dalších zemích. Jen ve Stockholmu zemřelo téměř tisíc lidí, kteří využívají pečovatelské služby pro seniory. Pokud se podíváte na situaci v zemi jako celku, asi polovina starších lidí, kteří zemřeli na koronavirus, využila služeb péče o seniory, zatímco čtvrtina se uchýlila k programu sociální pomoci.

„Pokud chceme pochopit, co se naší strategii přesně pokazilo, pak musíme začít kutat hlouběji," věří švédské noviny.

Až do roku 1992 byly za péči o seniory odpovědné městské rady. V důsledku reforem však téměř všechna práce v tomto směru, s výjimkou čistě lékařské péče, zůstala na komunách. Cílem bylo, aby velké instituce, jako jsou penziony, ustoupily výhodnějším formám pobytu a starší lidé žili déle doma.

Na papíře to vypadá dobře, ale po 30 letech úspor a privatizace již neexistuje jediná organizace, která by řídila péči o starší lidi. Ti, kteří konečně získají tuto službu, jsou obvykle tak staří, že mají jen relativně krátký čas na dožití. Zaměstnanci navíc často nejsou kvalifikovaní a vybaveni ochrannými prostředky. Často se stává, že dokonce obtížně mluví švédsky.

Výše uvedená tendence je zajímavá ve srovnání s jinou oblastí - péčí o děti, která učinila obrovský krok vpřed. V současné době se „mateřská škola“ nazývá „přípravnou školou“ a tato instituce je známá svým systematickým vzdělávacím procesem a zaměřením na intelektuální i společenský vývoj dětí. Zaměstnanci v této oblasti se mohou chlubit vysokým pedagogickým vzděláním a rodiče kladou vysoké nároky na činnost těchto institucí.

Avšak stejní rodiče neprojevují, jak se zdá, stejný horlivý zájem o péči o starší lidi. Zatímco předškolní vzdělávání se zlepšilo, péče o starší lidi se stále více podobá obyčejnému umístění v jakési místnosti. Péče o seniory se pro místní politiky stala oblastí, na které můžete neustále spořit. Jen v letošním roce se předpokládalo, že obce v této záležitosti ušetří celkem dvě miliardy korun.

„Současná situace samozřejmě závisí na mnoha faktorech, ale my jako společnost, bychom se měli starším lidem omluvit. Koronavirová krize odhalila ve švédské společnosti sociální péče systémovou chybu, kterou podle všeho neuznávala ani Agentura veřejného zdraví, ani nikdo jiný,“ zdůrazňuje Aftonbladet.


Pandemie koronaviru zdaleka není u konce. U „španělské“ měla tři vlny a ta, která vzala nejvíce životů, byla druhá. Švédsko je v současné době v polovině první vlny. To, co se stane dále, není nikomu známo. V každém případě by však měl být systém péče o seniory co nejdříve posílen. Jinak může být druhá vlna koronaviru ještě horší, zejména v těch částech Švédska, které pandemie postihla pouze okrajově.


„Až dosud se ve švédské mediální oblasti hodně debatovalo o tom, zda je karanténa potřebná nebo ne. Ale pokud se podíváte na to, kde lidé umírají, měli bychom položit úplně jiné otázky. Opravdu stojí za to se obávat stáří v naší zemi? A pokud to nechceme naplnit, co s tím musíme dělat?“ dodává Aftonbladet.

(kou, prvnizpravy.cz, aftonbladet.se, foto: arch.)