Svátek má: Zora

Regiony

Velikost textu:

XIX. kongres České spondylochirurgické společnosti

XIX. kongres České spondylochirurgické společnosti

XIX. Kongres České spondylochirurgické společnosti uspořádala Neurochirurgická klinika Fakulty zdravotnických studií Univerzity J. E. Purkyně v Ústí nad Labem a Krajské zdravotní, a.s. – Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, o.z.

Doc. MUDr. Petr Vachata, Ph.D., MBA (vlevo) a prof. MUDr. Martin Sameš
15. října 2021 - 07:00

Kongres se konal  ve dnech 15. až 17. září 2021 ve Špindlerově Mlýně. Po koronavirem vynucené pauze se kongres konal v klasickém formátu a zúčastnilo se ho na 170 delegátů z řad lékařů a sester.

Z účasti pozvaných zahraničních hostů je nutno zmínit profesora Heiko Kollera z Mnichova – současného prezidenta prestižní Cervical Spine Research Society, a také profesora Jamese Fawcetta z univerzity v Cambridge, který hovořil o současném stavu výzkumu v oblasti poranění míchy.

Kromě témat krční páteře a patologií míchy byl věnován největší blok novinkám ve spondylochirurgii, včetně robotické spondylochirurgie. Vzdáleně se s delegáty se svými sděleními o aplikaci robotických systémů spojili také kolegové z Londýna a Indiany. Za pořádající ústecké pracoviště přednesl první zkušenosti s robotickým systémem prezident kongresu Doc. MUDr. Petr Vachata, Ph.D., MBA.„Robotický systém Excelsius 3D byl na ústeckou neurochirurgii instalován koncem roku 2020 a je používán k cílenému zavádění šroubů do páteře během spondylochirurgických operací. V současné době jde o nejpřesnější a nejbezpečnější technologii zavedení šroubů do páteře s minimalizací rizika poškození okolních struktur,“ dodal přednosta neurochirurgické kliniky prof. MUDr. Martin Sameš, CSc.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:krajskazdravotni)