Svátek má: Alan

Regiony

Velikost textu:

V Přestanově o cenném lithiu

V Přestanově o cenném lithiu

Série přednášek akademických pracovníků Univerzity J.E.Purkyně v Ústí nad Labem v obci Přestanov má již nyní pozitivní ohlasy, a to ještě zdaleka není u konce a před sebou má aktuálně žhavé téma o cenné surovině –  lithiu.

Těžba a zpracování lithia v Nevadě
12. listopadu 2021 - 07:00

Komunitní centrum Zastávka obce Přestanov je od 9. září do 16. prosince místem neformálního setkávání veřejnosti s výzkumníky dvou fakult UJEP, životního prostředí a přírodovědecké, v rámci série populárně-naučných přednášek. Vědci z UJEP zde představují výzkum na univerzitě a témata související se společností 21. století.

Dne 18. 11. 2021 od 18:00 h se v přestanovském Komunitním centru Zastávka uskuteční přednáška na aktuální téma nejen současnosti, ale zejména lokality Krušných hor – Historie, současnost a budoucnost těžby lithia v Krušných horách.

„Tím, že je akce určena pro nejširší odbornou, ale i laickou veřejnost, očekáváme podnětnou diskusi nejen občanů, kterých se těžba lithia v Krušných horách bezprostředně týká, ale i případné dotazy místních samospráv a starostů okolních obcí. Zároveň bychom chtěli upozornit na alternativní možnosti,“ upozorňuje starostka obce Přestanov Mgr. Miroslava Bechyňová.Právě praktický přínos přednášky a záměr vyvolat diskusi přivedl její organizátory k myšlence propojit univerzitní vědce s odborníky z praxe. V jejím průběhu tak se svými příspěvky vystoupí:
  • prof. Ing. Pavel Janoš, CSc. (UJEP: Historie těžby cinvalditu a získávání lithia, dostupné technologie pro získávání lithia
  • Ing. Martin Šulc (UJEP): Environmentální aspekty získávání lithia
  • Mgr. Kristina Fiantoková (UJEP): Lithium a elektromobilita – perspektivy, trendy
  • Ing. David Vandrovec, MBA (gen. ředitel spol. REMA): Současné možnosti recyklace lithia z odpadních baterií, akumulátorů a elektrozařízení
  • Ing. Stanislav Cingroš (IBG), Ing. Jiří Štojdl (UJEP), Mgr. Jiří Čmelík (ORLEN UniCRE): Dvojí život lithiových baterií – materiálová a energetická recyklace lithiových baterií

Zájemci o problematiku těžby lithia a jeho využití mohou navštívit ve čtvrtek 18. listopadu od 18:00 h Komunitní centrum Zastávka v budově obecního úřadu v Přestanově. Tam proběhne další přednáška ve spolupráci s Univerzitou J. E. Purkyně Ústí nad Labem.

Ústeckénovinky.cz informovala Mgr. Jana Kasaničová, tisková mluvčí,UJEP.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:arch.)