Svátek má: Barbora

Regiony

Velikost textu:

V děčínské nemocnici se zkracuje hospitalizace po porodu

V děčínské nemocnici se zkracuje hospitalizace po porodu

Umožnuje-li to stav miminka a maminky, je v zahraničí zcela běžnou situací, že po porodu odchází za několik hodin domů. Toto si dali za cíl i v Děčíně.

MUDr.Klára Müllerová, vedoucí porodního sálu a šestinedělí
18. září 2023 - 07:00

Zdejší gynekologicko-porodnické oddělení od září rozšiřuje své portfolio služeb pro maminky o možnost odejít po porodu s miminkem domů zásadně dříve než doposud.

„Dosud matky s novorozenci odcházely domů po 72 hodinách a my se budeme snažit dobu zkrátit tak, jak to mamince bude nejvíc vyhovovat. Bude záležet na ní, jestli tu bude chtít zůstat třeba jen 24 hodin. Po operačních porodech předpokládáme pobyty samozřejmě delší, a to minimálně 24 hodin. Samozřejmostí je zabezpečení další péče po nutnou dobu na nově zřízené ambulanci pro novorozence, kde pediatr dítě kontroluje další den po porodu, kdyby se objevily nějaké patologie. Když žena porodí a po dvou hodinách jde domů, nemusí se všechno projevit hned. Ambulance bude otevřená každý den od 8 do 9 hodin. Na nás je, abychom vyšli rodičkám vstříc a ony v nemocnici strávily co nejkratší dobu,“ vysvětlila vedoucí porodního sálu a šestinedělí MUDr. Klára Müllerová, která je i držitelkou nadstavbové atestace z perinatologie. Na oddělení přišla z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem a má tak zkušenosti i s těmi nejkomplikovanějšími porody či komplikacemi, které můžou nastat.

Od září oddělení v Děčíně zavádí i porodní kurzy, které budou probíhat zpočátku jednou za měsíc. V případě zájmu jsou zde připraveni časem pořádat je četněji. „Jejich smyslem je maminkám co nejvíce usnadnit jejich těhotenství. Nejprve je porodní asistentky provedou po porodním sále a odpoví na případné dotazy, ve druhé části pediatr poučí rodičky o výživě těhotných, kojení či jak postupovat, když se jim novorozenec nezdá v pořádku. Dále pak fyzioterapeutka zajistí cvičení pro těhotné a ukáže, jak při bolestech zad nebo spony během rostoucího těhotenství ulevit např. vyvazováním břicha, tejpováním a podobně,“ sdělila lékařka s tím, že v případě zájmu může konzultaci s porodní asistentkou a seznámení se s porodním sálem absolvovat rodičovský pár samostatně.Porodnice v Děčíně je rodinnou porodnicí s individuálním přístupem k rodičce a respektem k porodnímu plánu. Umožňují zde doprovod nejen u přirozeného porodu, ale i císařského řezu, poskytují rooming in. Po spontánním ale i operačním porodu ve formě císařského řezu je bonding samozřejmostí. Rodičky si mohou vybrat analgesii ve formě epidurální analgesie 24/7 nebo entonoxu či nalbuphinu. Technické vybavení pracoviště umožňuje bezdrátový monitoring plodu. Certifikovaní lékaři poskytují prvotrimestrální screening, screening druhého a třetího trimestru včetně echokardiografického vyšetření, 3D ultrazvuk včetně 3D modelu. Gynekologicko-porodnické oddělení Nemocnice Děčín již před rokem zavedlo snídaně formou bufetu.  Maminky mohou využít různé pomůcky jako je balón, matrace, možnost napářky, akupunktury, aromaterapie apod. tak, aby fyziologický porod proběhl v jejich režii.

„Chystáme možnost výběru porodní asistentky či porodníka, případně i operatéra, za poplatek,“ nastínil další plány primář MUDr. Peter Kraus, který vede děčínské oddělení od roku 2016. Porodnice je maminkami nejen z Děčínska vyhledávaným místem pro porody. Ročně se jich zde uskuteční až sedm set.

V rámci dostavby Nemocnice Děčín v následujících letech vznikne Pavilon pro matku dítě s veškerým komfortem pro pacientky, novorozence i personál.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:krajskazdravotni)