Svátek má: Aneta

Regiony

Velikost textu:

Univerzitní studenti a studentky pomáhají s proměnou uhelného kraje

Univerzitní studenti a studentky pomáhají  s proměnou uhelného kraje

Čtrnáct studentů a studentek oboru regionální rozvoj a veřejná správa z Fakulty sociálně ekonomické ústecké univerzity se zapojuje do rozvoje kulturních a kreativních odvětví v Ústeckém kraji.

Univerzitní studenti a studentky pomáhají s proměnou kraje
29. ledna 2022 - 07:00

Při stážích v Inovačním centru Ústeckého kraje pomáhají zmapovat potenciál tvůrčí ekonomiky a vymýšlejí způsoby, jak tvůrčí talenty zapojit do přeměny kraje.

„Protože se náš kraj výrazně transformuje, otvírá se mnoho možností, dokonce nevšedních možností, protože se dá startovat téměř z ničeho. Myslím, že velký potenciál má využití brownfieldů, pozůstatků naší průmyslové minulosti,"
uvádí Jiří Řehák. „Na Ostravsku a v dalších bývalých průmyslových lokalitách v Evropě se jasně ukázalo, že kreativita má sílu měnit místa k lepšímu. Byla by škoda toho potenciálu v našem kraji nevyužít," dodává Jiří Řehák, náměstek hejtmana Ústeckého kraje.

„Spousta mých kamarádů ze základní školy volilo umělecké obory, včetně divadla a tance. Po ukončení střední školy odcházeli do větších měst, například do Prahy nebo Brna, jelikož jim kraj nebyl schopný poskytnout uplatnění v kreativní sféře," sdílí své zkušenosti Karolína Lanzová. „Pokud dá region těmto kreativcům příležitost, zlepší to pak jeho image a rozšíří se mu služby a kulturní nabídky, které například nyní chybí. Proměně regionu by mohlo pomoci právě kulturní a kreativní odvětví, které v poslední době vykazuje rychlý růst," uvedla Adéla Vajlichová. „Kulturní a kreativní odvětví jsou velkou příležitostí jak pro mladé lidi, tak pro celý region," dodává Karolína Druxová.„Dohodli jsme se, že důkladně zmapujeme kulturní a kreativní odvětví v kraji. Čekají nás důkladné plánování a diskuze stovek lidí z kreativních odvětví napříč krajem, abychom začátkem roku 2023 spustili projekt, který bude ukázkovým příkladem dokazujícím, že investice do lidí a místních talentů má obrovský transformační potenciál," řekla Lucie Podrápská, zástupkyně ředitele Inovačního centra Ústeckého kraje.

Kulturní a kreativní odvětví od uměleckých řemesel až po reklamu, filmový a herní průmysl se v evropských průmyslových regionech, které procházejí transformací, stala jedním z nejrychleji rostoucích odvětví se schopností vytvářet pracovní příležitosti pro místní talenty. Ústecký kraj chce transformačního potenciálu tvůrčí ekonomiky využít při tzv. spravedlivé transformaci.


(rp,usteckenovinky.cz,foto:Adéla Vajlichová)