Svátek má: Přemysl

Regiony

Velikost textu:

Unikátní a v noci nasvícená výstava Voda a civilizace kotví v Kadani

Unikátní a v noci nasvícená výstava Voda a civilizace kotví  v Kadani

Putovní výstava unikátních fotografií a informací z výzkumů na stále aktuální téma „Voda a civilizace“ dorazila i do královského města Kadaň na Chomutovsku. 

Z výstavy
19. září 2021 - 07:00

Na velkoformátových panelech přibližuje klíčový význam této životodárné tekutiny od náboženských přes ekonomické, fyzikálně-technické až po krajinné, ekologické, historické či politické souvislosti. Výstavu, kterou si lze prohlédnout i v noci za umělého osvětlení, si již během uplynulých dvou let prohlédlo v českých a moravských městech více než milion osob. V Kadani bude k vidění na Mírovém náměstí až do 6. října, přičemž generálním partnerem výstavy je Skupina ČEZ.

Šetření pitnou vodou je totiž jednou z ekologických priorit této energetické skupiny. „České země patří v historii využívání vody pro výrobu elektřiny mezi průkopníky a technologické lídry, ostatně Kaplanovy turbíny dnes najdete ve vodních elektrárnách po celém světě. Voda je cenným zdrojem ekologické elektřiny a významně přispívá k hladkému chodu celé energetické soustavy. Ať už se jedná o velká vodní díla nebo maličké elektrárny na menších tocích. Plně si uvědomujeme, že se voda stává stále vzácnější, a proto hledáme možnosti její úspory všude, kde to jde. Spotřeba pitné vody v elektrárnách ČEZ loni klesla o výrazných 11 procent. Srovnání s rokem 2001 ukazuje dokonce dramatické 65% snížení odběru,“ říká Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel ČEZ, a. s.Výstava Voda a civilizace sice nemůže změnit svět, ale může každého inspirovat k tomu, aby o vodě skutečně přemýšlel a v rámci svých možností pro ni něco dělal. Velkoformátové fotografie tak nabízejí různé pohledy na životodárnou tekutinu. Připomínají, jak je lidská existence závislá na vodě, přestože problém jejího nedostatku v Česku i jinde ve světě si většina lidí vůbec ani nepřipouští. Fotografie ze všech kontinentů pocházejí z mnoha institucí a od řady autorů. Snímky zachycují například prameny Amazonky, výzkum chování velryb a delfínů i záběry vody v různých skupenstvích nebo ničivou povodeň v Praze v roce 2002. Začíst se lze i do textů řady světově uznávaných vědců. Vzhledem k tomu, že Kadaň je úzce spjata řekou Ohře, je výstava aktuálně doplněna také o zajímavé „vodní“ záběry města a jeho okolí.

„V Kadani vnímáme vývoj ovlivňující naše životní prostředí komplexně a šetrné hospodaření s vodou tvoří jeden z pilířů našeho přístupu k městskému prostředí. Ať už je to hospodaření s dešťovou vodou, zadržování vody v krajině nebo rozšiřování zelených ploch, kde necháváme přírodě co nejvíc prostoru s minimem zásahů člověka a techniky, vždy nám jde o soulad potřeb občanů s udržitelností přírodního cyklu v jejich bezprostředním okolí. Často se inspirujeme příklady dobré praxe jak u měst v naší republice, tak v zahraničí, a proto chceme i našim občanům prostřednictvím této výstavy zprostředkovat pohled na vodu jako na životodárný živel ze všech koutů světa,“ dodává Jiří Kulhánek, starosta Kadaně.

Město také spojilo výstavu Voda a civilizace s kreativní soutěží pro děti základních a středních škol. Žáci i studenti mohou doručit svá fotografická či výtvarné práce na téma voda ve třech kategoriích do Galerie Josefa Lieslera do 27. září. Nejlepší díla radnice odmění a vystaví. Podrobnosti soutěže najdou zájemci na stránkách města Kadaně.
Ústeckénovinky.cz informoval Ota Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:cez)