Svátek má: Miluše

Regiony

Velikost textu:

Mostecká sanaplasma slaví 5.výročí. Rekordman přišel již na 300.odběr

Mostecká sanaplasma slaví 5.výročí. Rekordman přišel již na 300.odběr

Stovky hektolitrů krevní plazmy už Mostečané darovali v místním centru sanaplasma. Během pěti let fungování odběrového centra provedli zdejší lékaři a sestry zhruba 100 tisíc odběrů.

Dárce Josef Jiráň
6. června 2021 - 07:00

Většina dárců chodí pravidelně, tak často, jak to jen lze. Rekordmanem je Josef Jiráň, který absolvoval svůj 300. odběr krevní plazmy.

Od května 2016 už působí dárcovské centrum sanaplasma v mosteckém Centralu. Za tu dobu provedl zdejší tým lékařů a sester už celkem 100 tisíc odběrů krevní plazmy. „Od založení jsme odebrali už zhruba 900 hl této vzácné tekutiny. Z ní se pak vyrábějí léky pro pacienty s vážnými onemocněními, například s poruchami imunity či srážlivosti krve,“ popisuje manažer centra Ondřej Jebavý.Jedním z dárců, který těmto nemocným velkou měrou pomáhá, je Josef Jiráň. Letos v květnu dosáhl obdivuhodného počtu 300 odběrů. Přitom prvotním impulsem pro něj byla snaha zkusit v životě něco nového. „Teď chodím pravidelně jednou za 14 dní. Jsem rád, že mohu něco udělat pro záchranu ostatních lidí,“ vysvětluje.

Právě 14 dní je interval, v jakém je možné krevní plazmu darovat. Většina mosteckých dárců toho opravdu využívá a přichází pravidelně dvakrát do měsíce.


Stejně jako Josef Jiráň pamatuje založení mostecké sanaplasmy i většina ostatních dárců. A také zdravotní personál. „Máme zde opravdu výjimečný tým. Dárci si často pochvalují, že jsou s naší péčí velice spokojeni. S některými už se známe velmi dobře. Povídají si se sestřičkami, svěřují se, co je nového doma nebo v práci. Jsme tak trochu rodina,“ pochvaluje si Ondřej Jebavý.


(rp,usteckenovinky.cz,foto:sanaplasma)