Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Králem první virtuální energetické maturity se stal Jakub Mikeš

Králem první virtuální energetické maturity se stal Jakub Mikeš

Na severu Čech historicky první virtuální energetická maturita proběhla ve středu 5. května v Elektrárně Tušimice. Na rozdíl od těch klasických byla jen jednodenní, přičemž u počítačů či chytrých mobilních telefonů bylo na druhém konci 44 středoškoláků z osmi partnerských škol Skupiny ČEZ.

Ilustrační foto
8. května 2021 - 07:00

I když jinak třídenní pobyt v elektrárně a jejím okolí byl značně okleštěn jen na hodinové přednášky, maturitu prostřednictvím mobilní aplikace Kahoot nakonec složil každý. Nejlépe si přitom vedli Jakub Mikeš (SPŠ Emila Kolbena, Rakovník), Zuzana Jircová (VOŠ a SPŠ Františka Křižíka Praha 1) a Lukáš Kaprhál (SPŠ Chomutov).

„První doba koronavirová a s ní spojené restrikce nás vloni na jaře zaskočila poměrně nečekaně právě těsně před zahájením energetické maturity v Elektrárně Tušimice, v níž vlastně každý náš maturitní rok zahajujeme. Po ní teprve přicházejí další, tedy dvě jaderné a tři distribuční maturity, z nichž proběhla jen ta v Kladně, na různých místech v republice.  Letos jsme se mohli vzhledem k předchozímu nouzovému stavu připravit již dopředu, a tak kromě tušimické maturity virtuálně proběhnou i ty další,“ říká Martin Klacián, náborový specialista z útvaru Strategický nábor ČEZ.

Byl to také on, kdo z obrazovky středoškoláky přivítal a zároveň i představil celou Skupinu ČEZ jako takovou. Následně prostřednictvím mluveného slova a různých prezentací seznámili s celou elektrárnou zkušení odborní průvodci z návštěvnického a vzdělávacího centra Elektrárny Tušimice a také odborníci na slovo vzatí, jakými například byli Pavel Nezbeda, vedoucí oddělení řízení směnového provozu, a podnikový ekolog František Dragomir. Ti už hovořili o konkrétních technologiích a vlastním principu výroby elektrické energie, včetně ochrany životního prostředí.

„Nabyté poznatky mohli všichni vstřebat během přestávky na oběd. Když se pak vrátili ke svým počítačům, čekal je klasický test s otázkami ze světa energetiky s tematickým zaměřením na informace, které získali během svého virtuálního setkání s energetikou a Skupinou ČEZ. Samozřejmě, že jako vždy po testu následovala prezentace ředitele elektráren Tušimice a Prunéřov Otakara Tučka,“ dodal Martin Klacián. Posluchači nebyli ochuzeni ani o nejnovější informace ze světa jaderné energie a obnovitelných zdrojů. S těmi je seznámil Pavel Šimák, rovněž z útvaru Strategický nábor ČEZ, který zároveň nastínil i další možnosti spolupráce se studenty z partnerských škol.

„Covidová doba nám neumožňuje provázet zájemce po elektrárně, natož uspořádat pro středoškoláky tradiční třídenní energetickou maturitu. Přinesla nám ovšem v rámci komunikace s nimi nové možnosti, které sice byly známé, ale ne příliš využívané. Patří mezi ně právě i uspořádání virtuálního setkání se žáky z našich partnerských škol přes počítače. Na rozdíl od prvních maturit v Tušimicích či Prunéřově přitom dnes již nevyzdvihujeme klasickou energetiku jako takovou, neboť doba uhelná končí, ale spíše vize blízké budoucnosti nové energetiky. Jde především o obnovitelné, v našem případě fotovoltaiku, a nízkoemisní zdroje. A samozřejmě i další možnosti využití obou lokalit. Mezi ně například patří skleníková pole na pozemcích po bývalé elektrárně Tušimice I, v nichž se pěstují rajčata“ uvedl Otakar Tuček, ředitel elektráren Tušimice a Prunéřov.Virtuální energetické maturity v Elektrárně Tušimice se zúčastnili 44 žáci z 8 středních partnerských škol Skupiny ČEZ. Konkrétně z Chomutova (dvě), Ústí nad Labem, Děčína, Prahy, Kladna, Rakovníka a také z „daleké“ Ostravy. „Velice nás těší tak hojná účast. Věřím, že někteří z posluchačů si k nám časem, třeba až po studiu na některé z technicky zaměřených vysokých škol, najdou cestu. Novou krev s inovačním myšlením totiž energetika potřebuje jako sůl, a nejen ona, ale většina technických oborů,“ uzavírá Otakar Tuček. Samozřejmě nezapomněl poblahopřát všem účastníkům maturity k jejímu úspěšnému složení.

Kostel v Malém Boru posloužil Janu Žižkovi z Trocnova jako opěrný bod

Těmi vůbec nejlepšími ovšem mohli být jen tři. Králem první virtuální energetické maturity v elektrárně Tušimice se stal Jakub Mikeš (SPŠ Emila Kolbena, Rakovník), na druhém místě skončila Zuzana Jircová (VOŠ a SPŠ Františka Křižíka Praha 1) a třetí byl Lukáš Kaprhál (SPŠ Chomutov). Jak na závěr konstatovali všichni lektoři, zejména je potěšila účast Zuzany Jircové, která svým umístěním potvrdila, že i ženy dokážou porozumět energetice, a tudíž v ní v budoucnu najdou i uplatnění. „Škoda, že takových slečen neskládalo první virtuální energetickou maturitu více,“ shodli se například náboroví specialisté Martin Klacián a Pavel Šimák.
 
Ústeckénovinky.cz informovalOta Schnepp, mluvčí Skupiny ČEZ pro severozápadní a střední Čechy.

(rp,usteckenovinky.cz,foto :cez)