Svátek má: Aneta

Regiony

Velikost textu:

Ich bin ein vydra, aneb jak vydra přes hranici přišla

Ich bin ein vydra, aneb jak vydra přes hranici přišla

Oblastní muzeum a galerie v Mostě, p. o. připravuje pro příznivce přírodovědy výstavu s názvem „Ich bin ein vydra, aneb jak vydra přes hranici přišla"

Vydra říční
26. ledna 2022 - 07:00

Vydra říční je šelma, která svou kořist – ryby, obojživelníky, raky a další živočichy – loví obvykle ve vodě. Kdysi byla kvůli své cenné kožešině i ničení jejího životního prostředí v mnoha oblastech zcela nebo téměř vyhubena. V posledních desetiletích se však vydra začala vracet do Krušných hor i jejího podhůří, v Čechách i v sousedním Sasku.  

Na 50 fotografických panelech se návštěvníci dozví o životě vydry, jejích potřebách a rozšíření, ale i o problémech, které ji dosud stále ohrožují. Prostřednictvím mnoha preparátů se seznámí také s vodními živočichy, kteří s vydrou žijí v řekách, potocích i na březích rybníků a tůní – od ryb přes ptáky, obojživelníky až po drobné bezobratlé živočichy.  Někteří z nich „oživují“ velké dioráma s mnoha preparáty ryb a savců. Výstava ukazuje také stav vodního prostředí tohoto regionu, jeho krásu, i místa, která jsme my lidé už dokázali zničit.

Kromě fotografických panelů a řady preparátů jsou součástí výstavy také různé další neobvyklé exponáty, např. akvária s živými rybami, historické výrobky z vydří kůže a pasti na chytání vyder či velké dioráma s mnoha preparáty ryb a savců. Putovní výstavu doplňují roll-upy, které shrnují výsledky přeshraničního výzkumného projektu Lutra lutra, který proběhl na české i německé straně Krušnohoří v letech 2014–2020. Celá výstava je dvojjazyčná.Výstava je určena jak pro dospělé, tak pro dětské zájemce. Zábavné naučné hry nejen pro nejmenší návštěvníky doplňuje videosnímek „Putování s vydrou“ vzniklý přímo v severozápadních Čechách. Pro školy je připraven doprovodný naučný program.
Ústeckénovinky.cz informovala Jitka Klímová, Bc., Oblastní muzeum a galerie v Mostě.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:Bohdal)