Svátek má: Michal

Regiony

Velikost textu:

Centrum poruch spánku v Chomutově získalo akreditaci

Centrum poruch spánku v Chomutově získalo akreditaci

Centrum poruch spánku (CPCH) při Neurologickém oddělení Krajské zdravotní, a.s. – Nemocnice Chomutov, o.z., obhájilo akreditaci druhého stupně. Byla tak úspěšně završena čtyřletá práce celého týmu, který se podílí na vzniku a chodu pracoviště od roku 2018.

Pracoviště spánkové medicíny
27. listopadu 2022 - 07:00

„Získání akreditace na pět let umožní poskytovat komplexní péči v celém rozsahu spánkové medicíny včetně specializované léčby a přístrojové techniky,“ vysvětlil vedoucí lékař centra MUDr. Kamil Slowik.

„Obhájení statutu Centra spánkové medicíny II. typu a získání akreditačního certifikátu nás řadí nejen mezi vysoce specializovaná pracoviště, ale zároveň i mezi referenční a vzdělávací centra. Je to výsledek dlouhodobé práce a zásluha všech, kteří se na činnosti spánkového centra podílejí nebo v minulosti podíleli,“ uvedl primář neurologického oddělení MUDr. Jiří Neumann, FESO.

Kromě klinického specializovaného spánkového a neurologického vyšetření centrum provádí limitované polygrafie, videopolysomnografie, aktigrafie se spánkovým deníkem, screeningové spirometrie či analýzy krevních plynů (laboratorně či u lůžka pacienta). Ve spolupráci s mateřským neurologickým oddělením poté standardní EEG nebo EEG po spánkové deprivaci, odběry mozkomíšního moku a diagnostiku nervosvalových či neurodegenerativních onemocnění souvisejících s poruchou spánku.  

CPCH poskytuje komplexní služby od ventilační terapie ve všech dostupných režimech po cílenou farmakoterapii nespavosti, nadměrné denní spavosti či abnormálních pohybů ve spánku. Ve spolupráci se spolkem Esprit/Masopust funguje v Chomutově program kognitivně-behaviorální terapie nespavosti, který je v celé České republice poměrně vzácným úkazem. Zubní klinika v Chomutově dává pacientům centra i ojedinělou možnost vytvoření mandibulárního protraktoru u lehké obstrukční spánkové apnoe.

„Mezi nejčastější diagnózy patří syndrom spánkové apnoe, hypoventilace při obezitě, syndrom neklidných nohou a těžká chronická nespavost rezistentní na standardní léčbu. Věnujeme se též poruchám cirkadiánního rytmu spánku a bdění – např. syndrom ze směnného provozu, ostatním abnormálním pohybům ve spánku, náměsíčnictví či parasomniím. Mezi vzácnější onemocnění, které mohou být diagnostikovány a léčeny na našem pracovišti, patří i narkolepsie nebo hypersomnie,“ vyjmenoval MUDr. Kamil Slowik.

„Hlavním cílem je zlepšení kvality spánku pacientů a tím i snížení zdravotních rizik, které z chronické poruchy spánku vyplývají. Centrum se také podílí na primární a sekundární prevenci zejména cerebrovaskulárních, kardiovaskulárních a psychiatrických onemocnění,“ doplnil primář MUDr. Jiří Neumann, FESO.    V současnosti má chomutovské spánkové centrum v péči na 700 pacientů převážně z jihozápadní části Ústeckého kraje a z Karlovarska, z toho 152 pacientů je léčeno ventilační terapií pro poruchu dýchání ve spánku. Péči aktuálně zajišťují MUDr. Kamil Slowik se specializací v neurologii, certifikovaná spánková laborantka Lenka Merxbauerová z neurologické jednotky intenzivní péče a spánková sestra Markéta Motyčková z EEG laboratoře. Nově se do týmu začleňuje Svatava Mazalová. Dalšímu navýšení kapacity pracoviště by došlo až příchodem dalšího lékaře se zájmem o neurologii a spánkovou medicínu.

„Rád bych poděkoval všem kolegům a kolegyním, kteří s námi spolupracují, především ORL specialistům, pneumologům a kardiologům z našeho regionu. Bez nich by nebyla činnost spánkového centra možná,“ zdůraznil MUDr. Kamil Slowik.

(rp,usteckenovinky.cz,foto:krajskazdravotni)
Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%