Svátek má: Roland

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: Vystrašení lidé se nejlépe ovládají

Zdeněk Zbořil: Vystrašení lidé se nejlépe ovládají

<< VIDEO >> Velmoci válku potřebují, ne proto, aby jedna strana zvítězila nad druhou, ale proto, aby jejich lidi byli pod neustálou kontrolou. A jak víme, nejlépe se vládne, když se  lidé bojí, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
3. dubna 2021 - 03:20

Tento týden byl opět plný událostí, můžeme hádat zda se mocnosti připravují nebo nepřipravují k válce. Rusko demonstrovalo svou sílu přeletem strategických bombardérů nad Arktidou. A Ukrajina se podle prohlášení náčelníka generálního štábu připravuje na válku, i když tuší, že bez pomoci spojenců prohraje.

Co nám k tomu řeknete pane Zbořile?

„Ono to všechno vypadá, že George Orwell je nepřekonatelný. Válka mezi Oceánií, Euroasií a Eastasií, o které v jeho textech mluví, která je vlastně motorem běhu událostí (ve slavné knize 1984),  je válkou „udržovací“. Velmoci vlastně tu válku potřebují, ne proto, aby jedna strana zvítězila nad druhou, ale proto, aby jejich lidi byli pod neustálou kontrolou. A jak víme,  nejlépe se vládne, když se  lidé bojí. To znamená, že ať už je někde nějaká pandemie , ať už se ovzduší otepluje a Greta  Thunbergrová je z toho  nešťastná tak, že  musí jít za nás orodovat až ke Svatému otci do Vatikánu a nebo k předsedovi Valného shromáždění OSN, tak stále je důležité jen to, že nás někdo něčím straší.

Takže mě se ty problémy, na které jste upozornil, jeví také trošku umělé. Já samozřejmě nepochybuji o tom, že soupeření o severní mořskou cestu , které má až jakési vojenské pozadí, nebo vojenskostrategické pozadí,  je důležitým problémem, ale kdo o tom může jednat nějakým jiným způsobem nebo rozhodným způsobem než USA nebo Rusko, popřípadě Čína. To že Velká severní cesta byla kdysi jenom takovým zvláštním atraktivním místem pro podnikání výletů zdatných sportovců,  to samozřejmě už dávno neplatí. Dneska už se prodírají na cestě od Beringovy úžiny až do Petrohradu,  nejenom torpédoborce, ale i dopravní lodě a dokonce pohlaváři významných zemí počítají, která cesta je lacinější a která dražší,“ uvedl v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

Politika nové americké administrativy…

„To znamená,  že  témata, která přicházejí se změnou administrativy ve Spojených státech,  vůbec nemusí být nová, to mohou být stejná,   jako byla vždy, jenom se převlékají do nějakého jiného hávu, který zase není ničím jiným než mimikry, než něčím co zakrývá pravou podstatu nějakého  režimu.

Přijede nějaká loď do Suezského průplavu,  postaví se tam napříč a vypadá to, že celý svět se bude zase kvůli Suezu dostávat do nějakého dalšího konfliktu. Zase mezi Spojenými Státy, Euroasií a  řekněme Ruskou federací a jistě Čínou. To jsou jen samozřejmě tři symboly, ale  jsou to i znaky strachu který máme mít u nás doma, který mají mít Američané, který mají mít Evropané a třeba i lidé na Dálném východu. Pak se najednou ukáže, že ta loď se dá postavit nějak jinak než naštorc a mezitím už vyplouvají  tankery okolo jižní Afriky nějakým jiným směrem,  o kterém nevíme ani to,   který to je.

A to samé je i uvnitř tří geologických celků a samozřejmě na jejich rozhraní. Na citlivých švech mezi těmi těmito celky,“ upozorňuje Zdeněk Zbořil.

Ukrajina a válka…

„ Samozřejmě  případ Ukrajiny, řekl bych docela,  je vážnější, než jsme si zatím mysleli. Protože ukrajinská strana nebo část politiků Ukrajinské republiky předpokládala, že s nástupem nové americké administrativy se budou odehrávat velké věci, třeba okolo Krymu,  třeba okolo jižních oblasti Ukrajiny, třeba na  východních územích dnešní Ukrajinské republiky. Ale možná, že sice někoho baví takový konflikt vyvolávat, ale světové mocnosti jsou si dost dobře vědomy, jaké jsou jejich možnosti. Jaké jsou jejich limity, protože buď se pro válku rozhodnou a bude Apokalypsa nebo Armageddon. Ale neměli bychom zapomenout, že ti čtyři bájní jezdci z Apokalypsy jsou nejen symbol války, hladu, moru a smrti, ale že tím pátým jezdcem,  jak kdysi ukázalo v krásném Brynychově filmu z roku 1964, tím pátým jezdcem je Strach,“ dodává Zdeněk Zbořil.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)