Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Zdeněk Zbořil: První století „Rudé dynastie“

Zdeněk Zbořil: První století „Rudé dynastie“

<< VIDEO >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout 100. výročí založení Komunistické strany Číny, o  kterém se hovoří a píše,  ale také o symbolech, které provázejí toto revoluční hnutí

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
7. července 2021 - 03:20

 Můžete nám k tomu něco říct pane Zbořile?

„Samozřejmě je to zajímavé, jednak všichni o tom 100.výročí vzniku Komunistické strany Číny mluví, protože tomu tak bylo v roce 1921  a je to stejný rok jako založení Komunistické strany Československa, jenom je tam rozdíl asi jenom čtyř měsíců. Zajímavé je, že se málo  vzpomíná na to, že  také komunistické hnutí mělo od samého začátku mělo dvě tendence,  dva póly. Jedním byla světová revoluce a druhým  nacionální komunismus   nebo národní komunismus.  Stalin tomu později říká - vybudování socialismu v jedné zemi .

Toto hnutí má také svoji symboliku, která je převzatá ze symbolů sociálně demokratické strany rakouské monarchie, nebo rakousko-uherské monarchie, a  je jí srp a kladivo. To se, přímo vztahuje k prvnímu zakládajícímu kongresu Komunistické internacionály. Světová revoluce měla proběhnout v nejprůmyslovější zemi světa (možná že ještě k tomu dojde), ale tenkrát carské Rusko nebylo nejprůmyslovější a nejrozvinutější zemí na světě, takže ten symbol kladiva, který představoval dělnickou třídu, byl doplněn tím rakouským symbolem srpu revolučních rolníků,  tak masově srozumitelný symbol srpu a kladiva v neevropských zemích,  který se prostřednictvím Komunistické internacionmály šířil do celého světa.,“ říká v úvodu rozhovoru pro Prvnizpravy.cz Zdeněk Zbořil.

V současnosti se symboly srp a kladivo stále používají a nejen v Severní Koreji…

„Když se dneska podíváme na internet, tak  srp a kladivo je uváděno v bizarních souvislostech. Ale už jsme asi zapomněli,  když jdeme po Praze,  zastavit se také před budovou rakouského velvyslanectví a podívat se na státní znak Rakouské republiky, na kterém  říšská orlice trhá svými spáry okovy  -  okovy habsburského dynastického pořádku. Přetržený řetěz je drží jeden spár orlice rolnický srp, druhý dělnické kladivo. Tento symbol byl známý v Rakousku a jeho „austromarxistům“  už před vznikem Komunistické internacionály a jejích 21 podmínek pro vznik komunistických stran.

Dodnes se s touto symbolikou pracuje, ale jinak se o ní mluví v dnešní Ruské federaci, kde tuto symboliku nahrazuje, někdy jen doplňuje trikolóra Velké francouzské revoluce a carská orlice, která hledí na dvě strany - tedy k Východu a na Západu.  Zatímco na čínské rudé vlajce  symbol srpu a kladiva obklopený pěti hvězdami a svou žlutou barvou staré Číny kontrastuje s  rudou plochou, jako kdyby žlutý srp a kladivo ovládaly celý zrudlý svět.  Severní Korejci, v Korejské lidově demokratické republice, kde se podobnou symbolikou také nešetří , kde je ho vidět  možně na každém rohu, ale v jiném barevném provedení, je to zase ten symbol dělnicko-rolnického hnutí, které má osvobodit svět, ale které ve světě už jako reálná politická entita už neexistuje.

Tak vlastně vznikla symbolika staronová, která je vyjádřením kontinuity čínského dynastického principu – dnes opět jako říše středu, který by měl být rudý,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)