Svátek má: Zbyšek

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Restituce jsou složité a bůh ví jak budou pokračovat

Zbořil: Restituce jsou složité a bůh ví jak budou pokračovat

<< NĚCO Z HISTORIE >> V našem historickém okénku bychom si mohli připomenout zánik rodu Rožmberského, kdy posledním představitelem byl Petr Vok z Rožmberka. Na jihočeských panstvích  potom následuje rod Švamberků a Eggenbergové.

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
10. listopadu 2021 - 03:20

Můžete nám k tomu něco bližšího říct pane Zbořile?

„Myslím, že to výročí stojí za připomenutí, protože se nejenom jedná o jeden z nejstarších českých šlechtických rodů pánů z Růže, ale také jejich mimořádných aktivit politicko-ekonomických,  jejichž součástí je také třeba výstavba a velký objev českého rybníkářství. Ten sice začíná Štěpánkem Netolickým, ale pokračuje zejména Jakubem Krčínem z Jelčan, který umírá krátce před odchodem pana Petra Voka z Rožmberka. Vztah těchto dvou osobností je pro nás dneska téměř zavazující, prootže se jedná o oblast, která byla napadána z vnějšku cizí mocí, ale také se vždycky dokázala postavit na základy vlastní nové prosperity a v podstatě bez ohledu na to, který ten šlechtický rod, které jste vzpomínal, byl dominantní.

Například Švamberkové, na které přechází část dědictví Rožmberského domu. Po rodu Švamberků, který byl potrestán také za to, že se někteří jeho členové postavili na stranu Stavovského povstání, jejich majetek přechází do rukou rodu Eggenbergů,  o kterém se dá těžko říct, že byl příliš vlastenecký nebo na který se můžeme odvolávat jako na český aristokratický rod, ale přinesl a obohatil oblast jižních Čech o jistý ekonomický rozvoj a velké kulturní památky, z kterých pak těžili Schwarzenberkové, kteří se objevují už na konci 17 století v jižních Čechách. Ale i oni ten majetek rozvíjejí na okraji svých dalších zboží, v Tyrolsku, Bavorsku a dnešní západní Evropě,“  uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.
 
Vyvlastňování majetku a naopak restituce…

„Nejenom ale aristokratická minulost, ale i rozvoj tohoto kraje v době, kdy dochází k znárodnění majetku, vyvlastňování majetku,  a potom dochází k jeho k restituci, přestože dochází k těm někdy sporným, někdy úspěšným restitucím, ale dokonce i ke sporům mezi dvěma větvemi rodu Schwarzenbergů, tak přece jenom ten současný rozkvět jižních Čech je dán jakousi svébytností tohoto kraje a těch, kteří se starají o jeho prosperitu,  a to bez ohledu na to, zda jsou aristokratického původu nebo jsou tvůrci hodnot jakými byli jejich předkové  nenadání a ozdobeni šlechtickými predikáty.  Problém restitucí je samozřejmě komplikovaný a ví bůh jak bude pokračovat v nejbližších letech, ale víme, že to zase dopadne dobře ve prospěch té krásné jihočeské země,“ dodává Zdeněk Zbořil.


Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)