Svátek má: Ignác

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Proč 18 diplomatů? Číslo 18 vzkaz Rusku přede Dnem Vítězství?

Zbořil: Proč 18 diplomatů? Číslo 18 vzkaz Rusku přede Dnem Vítězství?

Pradávno se mi dostala do rukou práce amerického antropologa Davida I.Kertzera Ritual, politics and power, který je v řadě amerických autorů studujících toto téma stále pozoruhodný. Nebyl první,  ani poslední, kdo si všímal toho, jak se v politice a ve světě v boji o moc pracuje s rituály a symboly.

Zdeněk Zbořil, politolog
13. května 2021 - 03:20

„Odstraňte rituály a symboly z politiky a zmizí politika…“ říká na jednom místě vzpomínané práce. Nejen on, ale stovky jeho kolegů se této záležitosti věnují a někdy se zdá, že existují i mezi českými kulturology.   Nejde jen o pruhy a hvězdy, hvězdy,  srpy a kladiva, ale o všechno, co může být považováno za arbitrární znak, kterému ti, kteří jej používají, tvůrci i konzumenti, přisuzují větší význam než skutečně má, píše Zdeněk Zbořil v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Runové symboly používané některými vojenskými skupinami na Ukrajině (v minulosti i současnosti), nebo jejich více či méně povedené deriváty jsou dnes často připomínané. Trochu se zapomnělo na trestní stíhání příznivců hnutí Skinheads, kteří bývali souzeni za používání numerických symbolů odvozovaných z ideologie německého nacionálního socialismu, u nás něžně nazývaného pravicový extremismus.Čeho je moc, jak říká lidová moudrost, toho je příliš a tak se stíhání „extremistické symboliky“ stalo dokonce  výdělečnou činností některých organizací, které samy sebe nazývaly neziskovými. Dnes sice není stíhání skinheadů v módě, ale na numerický symbol -18- (měl to být kryptogram jména Adolf Hitler) se dosud nezapomnělo. A tak nebylo ani možné, nevysvětlovat si, původně na území Ruské federace, že důvodem, proč bylo z Prahy vykázáno osmnáct ruských diplomatů v předvečer ruských oslav Dne vítězství SSSR nad německým fašismem, bylo sdělení, že jde o symbol, který česká vláda převzala z německé extremistické minulosti.

Vypadá to jako fantasmagorie, ale když nějaký ruský Respekt nebo Seznam dá do souvislosti dění na Ukrajině, tajné dodávky zbraní z ČR do různých zemí, případ Vrbětice a řeči o tom, že Československo nebylo osvobozeno Rudou armádou ale dobyto, pak by tomu mohli ruští čtenáři, ale i někdo u nás doma, docela dobře uvěřit.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)