Svátek má: Hedvika

Politika

Velikost textu:

Zbořil: Al-Džazíra nám o našem světě řekne víc, než námi placené TV kanály

Zbořil: Al-Džazíra nám o našem světě řekne víc, než námi placené TV kanály

<< VIDEO >> Možná by to chtělo trošku přehodnotit naše různá zpravodajství anebo jen ta zpravodajství, které máme v češtině k dispozici, říká Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz..

Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz
6. března 2021 - 03:20

V poslední době nejsou téměř jiné zprávy než o COVIDu a  jiné zprávy zapadnou nebo se o některých událostech vůbec  nemluví., Například - co udělal nebo neudělal Joe Biden…,

Co vy na to pane Zbořile?

„To je takový zvláštní fenomén – co se vlastně dostane  „na mapu“  našeho současného světa?  Média potřebují  atraktivní témata. Některá se jim zdají, jiná nezdají a tak od sebe navzájem opisují. Když si pustíte satelitní vysílání, tak se vám zdá, až na to, že každá  redakce nebo televizní stanice pracuje s vyšší mírou obrazové kvality, že opakuji stále stejné zprávy z celého světa. Ale je to opravdu jenom iluze, opravdu se o tom podstatném, co se odehrává ve Spojených státech se  vlastně nemluví, protože se mluví o tom, co pan prezident udělal nebo neudělal. Kolik pozval svých nových spolupracovníků do Bílého domu a kolik mu jich nějaké orgány státní administrativy nepřijaly nebo nepovolily. Většinou to pro nás nemá žádný význam, protože co nám je do toho, kdo bude ministrem zahraničních věcí nebo jiným státním tajemníkem, když to stejně nemůžeme ovlivnit.  Stejně tomu můžeme jenom přihlížet, ale přitom se zdá, že za těmi jednotlivými kroky pana prezidenta nevidíme, co nový pan prezident může, a co musí.  Nebo opravdu americký prezident řídí věci tak podstatné,  že si mnoho pozorovatelů politiky Spojených států myslí, že  napětí, které vzniklo během posledních prezidentských voleb  nekončí a že dokonce roste. Jestli např. někdo tvrdí, že se skutečně při volbách a při sčítání volebních hlasů  šidilo, ale že to bylo zájmu demokracie,  tak to je zpráva možná  dramatičtější,  než to když se dozvíme,  že se bombardoval kus Sýrie nebo iránské milice tam někde. Přitom ještě ani nevíme,  kam ty americké rakety spadly. Dokonce si ani nejsme jisti, zda byly americké, protože ty kiosky, které nám ukazovali na filmových a televizních záběrech nesvědčí o tom, že by se tam vedla nějaká válka,“ uvedl Zdeněk Zbořil v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

Ale nemáme jenom USA…

„Podobné je to v Barmě, nebo Myanmaru. Tam přibývá mrtvých, ukazují se nám lidé běhající na ulicích, házející něčím po vojácích nebo policistech v v celosvětově známých brněních. Prý tam umírají lidé – jednou málo, jindy víc, ale vždy to má povahu vyvolávající strach, děs a hrůzu. Ale co se tam vlastně děje,  jak na tamější politiku reaguje mlčící Su-ťi Aun Schan,  jak do toho zasahuji nebo na to reagují velmoci, to je všechno  pod velkým otazníkem. Spojené státy řekly, že ve prospěch demonstrujících zasáhnou vyhlášením sankcí, EU se  chce přidat, o ČLR se zatím nemluví a dočasná vláda se zdá mít věci „pod kontrolou“.  Jaké to budou sankce, bude jimi trpět vláda nebo obyčejní lidé, přestanou se dočasné vládě dodávat zbraně ze všech možných koutů světa, a jak se změní nebo už mění život lidé někde mimo Rangůn, kde žijí lidé na takové úrovni, že jim jakékoliv sankce  život nezmění, ani k horšímu, ani k lepšímu. Možná, že to vše o čem mluvil americký prezident,  má jen ten význam, že Spojené státy mají zájem zahrnout do svého „obranného perimetru“ nějaké další území v jihovýchodní a jižní Asii.
 
Prezident Spojených států tentokrát nemluvil o Rusku, ale věnoval se Číně (myšlena ČLR), kterou označil za „velkou výzvu“, což je kódové označení toho, komu bude vyhlášena komu bude vyhlášena nějaká válka. Už před  14 dny mluvil s menším důrazem  o (indickém Pacifiku“,  což nejdřív vypadalo tak, že v Bílém domě nemají ani ten pověstný nafouknutý globus, s kterým si hrál Diktátor v Chaplinově filmu. Ale že najednou definují nějakou jinou oblast „svých zájmů“, do které bude spadat nejenom Tichý oceán a země ASEANu,  ale i Indický oceán, Jávské moře, Čínské moře,  já nevím co všechno možné, kom může doplout US Navy  Neznamená to, že  vláda Spojených států si jiným způsobem ohraničuje sféru svých zájmů z nového globálního hlediska, že se vybírá něco, co nás vlastně vůbec nezajímá,  nebo  evropský svět by nemuselo zajímat,  ale pro Spojené státy je to problém téměř kruciální. A nemá to souvislost s cestou francouzského vojenského plavidla  do blízkosti kontinentální Číny, aby tam hájil „francouzské národní zájmy“, jak se psalo ve francouzské tisku  také jen před dvěma, třemi týdny.

A podíváme-li se kamkoliv jinam do světa, tak uvidíme, že se dovídáme  zprávy o živelných pohromách,  o nějakém jiném neštěstí. Ale to,  co se děje  v zemích jako je stomilionové Mexiko, dvěstě padesát imilionová Indonésie nebo mnoha set milionové Brazílii, tak to vlastně vůbec netušíme. Třeba se tam neděje vůbec nic, třeba tam jenom řádí Covid. To snad ještě víme, ale  jak se tam mění pod vlivem epidemie nebo pandemie státní a politické entity, to si můžeme jen domýšlet,“ pokračuje Zdeněk Zbořil.A co u nás doma nebo v Evropě, jak je to se zprávami?

„Zatím donekonečna rozebíráme, co se stane v České republice a s českým průmyslem, kdy se budou muset nechávat dělníci v průmyslu testovat nebo očkovat. No, asi se něco stane, to víme,  to nám nikdo nemusí říkat, když i velké autority si každá myslí něco jiného,  ale jaké mohou být podstatné důsledky, a to pořád mluvím o zemičce, která není středem a střetem světových zájmů, ale jenom ve středu Evropy,  je jakýmsi průchozím domem,  má 10 milionů hašteřivých  obyvatel.  Ale ty stamilionové země, nebo  když se mluví o Indii, tak pozor na to, ono se taky mluví o jeden a půl miliardě lidí. A o těch nevíme skoro vůbec nic, kromě turisticky atraktivních obrázků.

Takže  si myslím, že bychom trošku mohli potlačit svůj zájem o statistiky, které dostáváme denně z nejrůznějších koutů světa: Kde se nakazil, kdo zemřel a  kdo je vyléčený, ale mohli bychom se skutečně podívat,  co se v těch jednotlivých zemích děje. Hroutí se ekonomika Spolkové republiky Německo? Hroutí se ekonomika Evropské unie, nebo co se vlastně děje  když naši „covid turisté“ si utíkají oddechnout na Sicílii nebo do Dubaje, zda tam zanáší  nějakou chorobu nebo jí odtud transportují někam jinam?? Má to nějaký vliv na  v podstatě malé oblasti oddělené od ostatního světa mořem nebo leteckými spojeními,  které fungují nebo nefungují, to nevíme. Ale co řekl americký  prezident včera večer přec večeří se servíruje i nám informačně nezúčastněným.

Takže možná by to chtělo trošku přehodnotit ta naše zpravodajství,  anebo ta zpravodajství, která máme k dispozici A to nemluvím o takových skandálně teatralizovaných zpravodajstvích jako má Prima CNN a nebo televize Nova, ale i o těch velkých agenturách, CNN americké, BBC a Al-Džazíra. Když podíváme na Al-Džazíru, tak najednou zjistíme, že nám toho  o našem světě říká víc než ty nám blízké a některé z nich námi placené agentury a televizní vysílání,“ dodává Zdeněk Zbořil.

Podrobnější analýzu si můžete poslechnout v následujícím rozhovoru Zdeňka Zbořila pro Prvnizpravy.cz.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)