Svátek má: Dominik

Politika

Velikost textu:

Žantovský: Aktivity pražského primátora jsou kromobyčejné

Žantovský: Aktivity pražského primátora jsou kromobyčejné

Kdybych chtěl s nadsázkou otitulkovat tuto glosu, asi bych musel užít sloganu „Lepší k-nda, nežli panda“, komentuje Petr Žantovský.

Petr Žantovský
10. května 2021 - 07:20

Pražský primátor Hřib totiž proslul nejméně dvěma kromobyčejnými aktivitami. Předně ukončil několikaleté jednání s Čínou o zapůjčení pandy, typického zvířecího symbolu Číny, do pražské ZOO. Kdo se v tom trochu vyzná, ví, že už dlouho Čína pandy neprodává, nýbrž zapůjčuje, má pod kontrolou péči, která se jejich „mazlíčkům“ dostává, arbitruje prostory, v nichž pandy v cizině přebývají atd. A kromě jiného zapůjčení pandy symbolizuje navázání přátelských a vstřícných vztahů se zemí a městem, kam panda z Číny putuje. Na tom všem pražský magistrát po léta trpělivě pracoval – a těsně před cílem – po úspěšném tažení Pirátské strany v hlavním městě, které vyneslo do primátorského křesla Zdeňka Hřiba – celou tu snahu nové vedení radnice zhatilo.

Na námitku, že panda v Praze znamená obrovský přísun financí od návštěvníků tuzemských i zahraničních, jsme slyšeli odpověď, že jde – opět – o symbol. Tentokrát statečného boje malé Prahy proti velké Číně, která uzurpuje tu Tibet, tu Ujgury, navíc tam vládnou komunisté, s nimiž se kamarádíčkuje náš pan prezident. Nejméně čtyři důvody, proč zahodit příležitost mít v Praze zvířecí unikát a v obecní kase tučný výnos.

Tehdy si všichni normální lidé ťukali na čelo a tázali se, kdo je ten Hřib, že se plete jako primátor města, jemuž to kompetenčně nepřísluší, do zahraniční politiky, a navíc ve stylu slona v porcelánu. S lítostí jsme tedy oželeli kouzelného méďu a čekali, co zas světového pana primátora napadne.

Nemuseli jsme čekat dlouho. Sotva vyhlásil studenou válku Číně, jal se totéž činit Rusku. To nám sice nehodlalo zapůjčit žádné živočichy, ale mohlo by být například skvělým zdrojem vzájemných kulturních výměn, recipročních výstav typu Národní galerie – Ermitáž a podobně. A to by rovněž mohlo pěkně sypat. Jenomže primátor Hřib, jemuž se nikoli náhodou začalo lidově říkat „Atomový“, vytáhl do boje s „mrazem“, jenž podle staré knihy „přichází z Kremlu“. Nechal přejmenovat náměstí, na němž sídlí ruská ambasáda v Praze z tradičního a neutrálního názvu Pod kaštany (ty kaštany tam opravdu jsou) na politicky účelové náměstí Borise Němcova, zavražděného opozičního politika, který sice na tom náměstí nikdy nebyl, ale zato byl v 90. letech s Borisem Jelcinem v Americe u Billa Clintona a Jelcin Němcova představil Clintonovi jako budoucího ruského prezidenta.Jenže mezitím se děly věci, ruským lídrem se stal Vladimír Putin, Němcov si založil vlastní opoziční stranu a Putinovi okopával kotníky. A jedné neblahé noci byl zavražděn. Dodnes se neví kým, spekuluje se o zájmech FSB, CIA a kdekoho dalšího. Nicméně to, že Hřib dal náměstí u ruské ambasády jméno podle Němcova, je samozřejmě schválnost a provokace. Což mimo jiné ztráty může být i ztrátou finanční. Přece jen těch ruských turistů do naší země tradičně jezdilo mnoho.

Nu a čerstvým výplodem Hřibova ducha je finanční podpora pouliční trachtaci homosexuálů a leseb pod názvem Prague Pride. Tahle akce, k níž se většinou neznají ani sami rozumní homosexuálové a jde jen o exhibici a hromadnou pijatiku osob bez vkusu a studu, nyní dostane od pražské radnice dotaci ve výši 650 tisíc korun. Dokonce se o tom naprosto bezprecedentně hlasovalo nadvakrát. Když to napoprvé zastupitelstvem neprošlo, vynutil si Hřib nové hlasování.

Zdůvodnění? Bude to znamenat značný finanční přínos pro hlavní město, neboť na průvod jinosexuálů se prý přijedou podívat desetitisíce turistů. No, chtěl bych to vidět. Kdo chce spatřit někoho z LGBT party, může si pustit televizi. Na všech kanálech (snad s výjimkou toho dechovkového) se to příslušníky této sexuální minority jen hemží. Moderátoři, kadeřníci, maskéři, herci, modelové, baletní umělci, režiséři, to všechno jsou profese, kde je dnes asi nejvyšší zastoupení homosexuálů a spol. Jenže – jak říkám – jen minimum z nich se půjde producírovat středem Prahy s pavím peřím trčícím ze zadní části těla.

Závěr? Budou volby a pirátský primátor Hřib si zřejmě slibuje, že touto atrakcí si nakloní sexuální menšinu a přiměje ji hodit do urny příslušný lístek. Tak nějak se mnozí politici v minulosti snažili vlichocovat třeba romským voličům. Jaké bylo pak jejich překvapení, že skoro nikdo z nich pak volit nešel. Vsadím se, že ani s účastníky Prague Pride to nebude jinak. Nicméně peníze z kapes daňových poplatníků už zmizí navždy.

(rp,prvnizpravy.cz,petrzantovsky,foto:arch.)