Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Vopičáci všech zemí vyližte si ji, když ve všem vidíte rasismus

Vopičáci všech zemí vyližte si ji, když ve všem vidíte rasismus

„Můj dědeček často vzpomínal na dobu, kdy chodil do základní školy a na třídní učitelku, která děti  velmi často oslovovala výrazem "vopičáci". Údajně ji vopičárnu připomínaly situace, ke kterým docházelo ve třídě o přestávce. Učitelku děti měly rády i když v současné době by byla rasistkou," míní student politologie.  

Vopičáci všech zemí vyližte si ji, když ve všem vidíte rasismus
21. března 2021 - 13:05

Už tušíte, že se jedná o studenta politologie, který si nepřeje být jmenovaný, aby jej profesoři politologie nepovažovali za kolegu a spolužáci za idiota, kterého všechno rozhodí. K utajení jména má náš student vážný důvod zvláště v této zvláštní době.

To je pěkné, že se vám vybavují dědečkovy vzpomínky na jeho třídní učitelku, ale, jak jste přišel na to, že by její oslovování dětí v minulém století výrazem "vopičáci" bylo nyní rasistické?

„Dokazuje to aktuální medializovaný  spor, který vznikl při nutno zdůraznit fotbalovém utkání a nutno ještě zdůraznit, že šlo o spor finského hráče tmavé pleti působícího ve Skotsku s hráčem Slavie, který tmavou pleť nemá. Ten, obávám se říci běloch,  měl,  obávám se říci černochovi,  oznámit přímo do ucha, že je jinými slovy podělaný chlap. Ten hráč tmavé pleti ovšem tvrdí, že mu hráč českého klubu netmavé pleti oznámil jinými slovy, že je podělaná opice. A už je tu problém. Proč je podělaný chlap nerasistická urážka a podělaná opice rasistická. Kdo to určuje?  Zatím to veřejnosti vnucuje i přes svého bezmezně mu důvěřujícího trenéra ten finský podělaný chlap, který trvá na tom, že byl uražený jako podělaná opice. Nu a vy se ptáte na tu učitelku s opičákama. Přenesme se do minulého století k mému dědečkovi, kterého jeho a všechny jeho spolužáky ta učitelka oslovovala " vy vopičáci." Od dědečka vím, že jeho spolužákem byl  i Lojza Sivák, s kterým dokonce děda seděl v jedné lavici a učil jej vlastivědu, protože  Lojza nikde jinde než ve Vysočanech, kde Sivákovi bydleli,   nebyl a spolužákem byl také nějaký Jan Pavel,  který se s rodiči později odstěhoval do Izraele. V té době nikoho ani ve snu nenapadlo, že by učitelka byla rasistka. A proč?  V té době totiž neexistovaly neziskové arganizace, aby Sivákovým oznámily, že jde  o rasismus proti Romům a rodinu Jana informovaly o  antisemistických náladách vyjevených učitelkou ve třídě plné vopičáků."

A co vás děsí?

„Vždyť v  tom utkání, o kterém je řeč,  se stala  daleko otřesnější událost než ta,  kterou byla ta údajná urážka, za kterou ten Fin ve službách skotského týmu v tunelu stadionu následně ještě pěstí napadl českého hráče.  Nezapomeňme, že při utkání byl málem přizabit a jako na potvoru zrovna hráčem tmavé pleti český brankář. A jak se to stalo? Ten zákeřný  fotbalista s kopačkou s kolíky napřed vletěl do obličeje českého brankáře. To prosím nelze ani omylem v porovnání s neprokázanou urážkou, kterou sám uražený prohlásil za rasistickou, srovnávat. Lidi, probuďte se! Tady někdo udělá na hřišti zákrok, po kterém se poškozený jen se štěstím neocitne na invalidním  vozíku, ale Skotsko řeší neprokázanou urážku o podělané opici."

Nebojíte se, že vás po tomto rozhovoru někdo označí za rasistu?

„Pokud budeme odsuzovat každého, který něco řekne, co někdo jiný svévolně označí za rasismus, tak ano. Má maminka mi, když jsem byl malý a stěžoval jsem si, že mi třeba jiné dítě nadávalo,  radila, abych se neurážel a řekl si sám pro sebe,  zda ti, co mne urážejí, mají pravdu. Pokud někoho urazí jen to, že je označen za dejme tomu i tou podělanou opici a pak to nakonec podle následného chování v tunelu pěstmi předvede, tak ten člověk nemá ve sportu co pohledávat i když má bezmeznou důvěru svého trenéra. A pokud jde o toho hráče fotbalu, který razítkuje záměrně kopačkou s kolíky obličeje soupeřů, pak by měl být zato ten šílenec doživotně vyloučený ze všech soutěží a klubů zemí, které jsou v UEFA."
Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...
(ps, Prvnizpravy.cz, foto:archív autora)