Svátek má: Zora

Politika

Velikost textu:

Vladimír Kočandrle v Pražské kavárně (VIDEO)

Vladimír Kočandrle v Pražské kavárně  (VIDEO)

Letošní šedesátník (jak to utíká!) Vladimír Kočandrle, hudebník, skladatel, producent a vydavatel, vstoupil do veřejného povědomí počátkem 80. let se svou kapelou OK Band, která na tu dobu byla velmi progresivní, jak co do hudební řeči, tak výtvarné a jevištní stylizace.

Vladimír Kočandrle a Petr Žantovský
13. listopadu 2021 - 09:01

Byla to doba žánrů jako nová vlna, novoromantismus a podobně. Sám Kočandrle za svého inspiračního gurua považuje klíčovou osobnost mnoha rockových stylů – Davida Bowieho. OK Band se svým působením ocitl v počínající politizaci hudebního prostředí, vymezené na jedné straně eskamotérskými a nepříliš důvěryhodnými kousky Kocábova Pražského výběru, a na druhé straně spontánním a lehkomyslným bigbítem Jasné páky. Však se taky v různých dobách ocitaly tyto kapely v nemilosti dobové moci. Přesto se OK Bandu podařilo natočit a vydat několik dlouhohrajících desek, z nichž asi nejlepší byla Slavnost na zámku. Po převratu v roce 1989 se Kočandrle věnoval především vydavatelské činnosti, postupně řídil hudební vydavatelství Monitor, EMI a dnes Warner Music.

Vedle přínosu k hudební sféře byl Kočandrle vždy zajímavým besedníkem na témata obecného zájmu: politiky, vývoje společnosti a civilizace obecně. Na obě témata – hudbu i otázky naší současnosti – se také vyjádřil v Pražské kavárně Petra Žantovswkého.

Pokud chcete, je možno rozhovor zhlédnout zde


(rp,prvnizpravy.cz,foto:pž)