Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Štefec: 1.máj není jenom svátkem zamilovaných, jak nám vnucují média

Štefec: 1.máj není jenom svátkem zamilovaných, jak nám vnucují média

Rád bych věnoval dnešní vzpomínku 1. máji, prezentovanému současnými médii především jako „svátek zamilovaných, píše na facebooku Jaroslav Štefec.

Jaroslav Štefec
2. května 2021 - 04:20

Ve skutečnosti se tento den už od roku 1890 celosvětově slaví jako svátek práce, na paměť stávky amerických dělníků v Chicagu dne 1. května 1886, která vyústila v tzv. Haymarketský masakr.

V českých zemích se tento svátek poprvé slavil už v roce 1890 na Střeleckém ostrově v Praze. Nejedná se tedy o žádný „komunistický výmysl“, jak jsme dnes přesvědčováni ze všech stran nedovzdělanými „mysliteli“ na politických pozicích a „mediálními mágy“ podobného ražení.1. máj je den, v němž bychom si měli s přiměřenou pokorou připomenout, že schopnost lidstva dosahovat pokroku byla a je dána především schopností tvůrčího myšlení a poctivou lidskou prací, nenahraditelnou žádnými roboty ani automatizovanými linkami či sklady. Konec konců, i je musí někdo vymyslet, vyrobit, udržovat a zásobovat energií a materiálem.

Přehlížení a pohrdavý vztah k pracujícím lidem, ať už k dělníkům nebo zemědělcům, systematicky vytvářený v uplynulých třiceti letech, je diktován dvěma základními názory, jejichž kořeny tkví v kavárenské společnosti současných pseudoelit: „Na chudý lid musí být přísnost!“, a „Hloupá chudina nemá co kecat do našich věcí!“.

Myslím, že by bylo dobré jejich nositele a propagátory co nejdříve vyvést z tohoto omylu. Je nejvyšší čas.

(rp,prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.)