Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo koaliční uskupení PIRÁTI / STAN

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo koaliční uskupení PIRÁTI / STAN

<< SANEP >> Koaliční uskupení PIRÁTI / STAN by v aktuálním dubnovém měření společnosti SANEP poprvé vyhrálo volby do Sněmovny se ziskem 26,4%, což představuje oproti březnu letošního roku nárůst o 0,3 procentních bodů.

Ilustrační foto
22. dubna 2021 - 07:20
 
Ve volebních průzkumech, které společnost SANEP pravidelně a dlouhodobě realizuje, je to také poprvé po několika letech, kdy prvenství zaznamenala jiná strana než dosud vládnoucí hnutí ANO 2011 premiéra Andreje Babiše.

Hnutí ANO 2011 získalo aktuálně v dubnovém měření společnosti SANEP 23,9 procent voličských hlasů. Oproti minulému měsíci zaznamenala tato vládní strana v aktuálním průzkumu volebních preferencí do Poslanecké sněmovny PČR dosud největší pokles voličských preferencí, a to o celých 2,3 procentních bodů.
Třetí pozici by v současné době získalo koaliční uskupení SPOLU (ODS/TOP 09/KDU-ČSL), a to se ziskem 17,7 procentních bodů. V aktuálním průzkumu si tak toto koaliční uskupení oproti minulému měsíci pohoršilo o 0,2 procent.

Na čtvrtém místě by v dubnu skončila SPD pod vedením Tomia Okamury se ziskem 10,5 procentních bodů, což znamená oproti březnovému měření nárůst o 0,2 % voličské přízně. SPD pod vedením Tomia Okamury zaznamenává již několik měsíců v řadě rostoucí trend voličských preferencí.

Na pátém místě by v dubnu skončila KSČM se ziskem 5,7 procentních bodů, což je o 0,6 procent méně než v březnu tohoto roku.

Na šestém místě a na hraně volitelnosti, avšak se vstupenkou do Poslanecké sněmovny, se pak v dubnu ocitla ČSSD se ziskem 5,1 procentních bodů, což je 0,2% méně než v březnu tohoto roku.

Do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky by se poprvé dostalo koaliční uskupení Trikolóra/Svobodní/Soukromníci, a to se ziskem 5 procent. Otázkou však je, jak se v budoucnu bude dařit zvláště straně Trikolóra, kterou před časem nečekaně opustil její zakladatel a také hlavní tvář hnutí Václav Klaus mladší.

Poprvé se též ve volebních preferencích objevila nová politická strana, kterou je Přísaha – hnutí Roberta Šlachty, neboť dosáhla dle standardů společnosti SANEP tříprocentní hranici voličských preferencí.

Do Poslanecké sněmovny ČR by se pak v aktuálním dubnovém šetření společnosti SANEP nedostala Strana zelených (1,4%).

Výsledky šetření společnosti SANEP představují aktuální teoretické volební zisky utvořených koaličních bloků politických stran a hnutí, ostatních stran a hnutí zastoupených v Poslanecké sněmovně a dále stran a hnutí, které v šetření společnosti SANEP dosáhly nebo překročily v dubnu roku 2021 tříprocentní hranici:
 
 Výše uvedený exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 15. – 21. dubna 2021 na vybrané skupině 1.981 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let. Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 15.463 dotázaných. Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu.
    
(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.graf:sanep)