Svátek má: Květa

Politika

Velikost textu:

Schneider: Jak cíleně a s velkým předstihem prohrát volby?

Schneider: Jak cíleně a s velkým předstihem prohrát volby?

Asi takto: Ponechat ještě chvíli ve funkci ministra zdravotnictví Jana Blatného, píše Jan Schneider v komentáři pro Prvnizpravy.cz..

Jan Schneider
12. března 2021 - 07:20

Ten totiž v odpovědi na interpelaci v Poslanecké sněmovně, zda je možné si sundat roušku na vylidněné ulici, kde není koho nakazit, odpověděl, že to možné není. I při chůzi po liduprázdné ulici musí podle něj mít každý nasazenou minimálně roušku, přestože v takové situaci člověk nemá koho nakazit. Ministr Blatný ale nechce do protiepidemického opatření dávat výjimky, protože by se tak prý snížila efektivita opatření.

Na rozdíl od ministra Blatného učiním z toho úvodního tvrzení výjimku, která jeho účinek nesníží, ale naopak zvýší. Vyhrát volby s ministrem zdravotnictví Blatným by se jistě podařilo, kdyby nadpoloviční většinu voličů tvořili občané typu Forresta Gumpa. Mnohým čtenářům a divákům se totiž jistě hned vybaví následující scéna ze stejnojmenného filmu:
  • Seržant: Gumpe, jaký je váš jediný cíl v armádě?
  • Forrest Gump: Plnit vaše rozkazy, pane seržante!
  • Seržant: Hergot Gumpe, vy jste snad génius. Nejdokonalejší odpověď, kterou jsem kdy slyšel. Vy musíte mít IQ aspoň 160. Vy máte na víc, vojíne Gumpe.


Ministr Blatný zřejmě očekává, že občané, poučeni tímto jeho filmovým vzorem, budou se chovat tak, že jejich jedinou starostí bude do slova a do písmene a do posledního dechu, stůj co stůj, dodržovat nařízení ministra zdravotnictví. A nebudou v tom poťouchle hledat nějakou logiku.

Za normálních, i za poměrně mimořádných podmínek by to stále byla ještě sranda, míza Středoevropanů, pomáhající jim leccos přežít, aniž by se z toho pomátli.

Nicméně za situace, kdy se tímto bezduchým výkladem začali řídit někteří městští strážníci při svých drsných zásazích, už začíná jít o bezpečnost občanů. Ministr zdravotnictví se tak stává veřejným ohrožením, protože jeho výklad k takovému chování strážníků navádí.

Lze odhadnout, že obyvatelé budou takovouto atmosférou znechuceni. Jedny to bude odrazovat od dodržování opatření i tam, kde mají logiku, druzí pak si na to vzpomenou ve volební místnosti.

Nezbývá než znovu apelovat na vládu, aby z lidí nedělala Forrest Gumpy, ale aby uplatnila selský rozum při svém jednání s lidmi. Aby je neodpuzovala, ale vtáhla do řešení problému. Aby nebyli poštíváni nesmysly a nelogičnostmi, ale aby byli uznáni za svobodné jedince, kteří sami ze svého rozhodnutí chtějí nešířit nakažlivou nemoc.

Jedince, kteří budou chodit ven, pohybovat se na čerstvém vzduchu a dýchat z plných plic, kde to jen jde, aby si posílili psychiku a imunitu. Jedince, kteří se při setkání s druhými budou vzájemně zdravit, ne jako dříve smeknutím klobouku, ale vzájemně si prokáží respekt včasným nasazením roušky.

A teprve ty, kteří se tak nebudou chovat, požene stát k odpovědnosti, včetně té trestní, protože jinak by to nebylo důstojné. Není totiž svobody bez odpovědnosti.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)