Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Rudolf Mládek: Bruselská pětka zuří a Zeman se směje

Rudolf Mládek: Bruselská pětka zuří a Zeman se směje

Požadavek prezidenta Miloše Zemana, aby premiér Andrej Babiš konečně odvolal ministry Jana Blatného a Tomáše Petříčka a také ředitelku SÚKL Irenu Storovou, vyvolal pozdvižení.

Rudolf Mládek
11. března 2021 - 03:20

A tzv. „Bruselská opoziční pětka“ už chrlí obvinění ze zrady, kádrování a špatného vykonávání úřadu.

Jako obvykle má ale Zeman pro svůj krok důvod a neučinil jej náhodou. Prý, podle kritiků, mu jde o prosazení ruské vakcíny. To by bylo příliš jednoduché a Zeman by si našel jiné možnosti, kdyby něco tak triviálního bylo jeho hlavním cílem, píše Rudolf Mládek v glose pro Prvnizpravy.cz..

Poprvé Zeman chce, aby Babiš ukázal, že je s ním na jedné lodi. Buď vyhoví, nebo nikoliv. Je jisté, že  Babiš a jeho hnutí ANO už těžko dá dohromady 70 poslanců, realita bude kolem padesáti. A to možná. Zeman po volbách může snadno zvolit jiného premiéra, který bude mít koaliční výhodu pro sestavování vlády. Poselství Babišovi se proto jeví jasné.

Podruhé Zeman ukazuje, stejně jako rakouský kancléř Kurz, že při léčbě nemoci covid není politikaření na místě a nesmí existovat geopolitická tabu.  Proč by to samé, co navrhuje kancléř Kurz nemohl navrhovat český prezident. Například i vyrábět vakcínu Sputnik V.

A ke křiku kolem Sputniku V dodejme, že Evropská léková agentura začala se schvalováním této ruské vakcíny. A že žádost přišla z Německa asi nepřekvapí.


Potřetí je to Zeman, kdo se nepochybně bije o zdraví občanů, zatímco jím kritizovaní politici se ohánějí úředním šimlem a bumážkami. Kdo asi tak bude mít u „lidu českého“ větší odezvu? Zeman nebo státní byrokraté? A že Blatný a Petříček nejsou žádná výhra, to mnozí vědí i bez Zemana.


Miloš Zeman opět rozbouřil českou politickou hladinu, ale v této bouři nemůže prohrát, protože „Bruselská pětka“, tedy dosavadní opoziční strany, jak se zdá, více než zdraví občanů si cení jiných neudržitelných hodnot. Spíše než zdraví lidí si tito hlídají své politické předvolební pozice. Zdá se, že jim nedostatky v řízení státu Babišem a jeho ministry velmi vyhovují. Jenomže cena, která se za tuto strategii začíná platit je cenou neúměrnou. Proto se Zeman do věci vložil. A jako vždy s pořádným rámusem. Někteří z nás si možná řeknou: Konečně!

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)