Svátek má: Nataša

Politika

Velikost textu:

Roček: Klimatický mejdan má první čtyři dny nulový význam

Roček: Klimatický mejdan má první čtyři dny nulový význam

Klimatický karneval proti uhlíkovým čmoudíkům COP26 byl naplánován od neděle 31.října na dva týdny. Ale cokoliv kdo na karnevalu řekl první 4 dny je zcela nepodstatné.

František Roček, publicista
3. listopadu 2021 - 07:20

Racionálnější diskuze začnou až kolem pátého dne, tedy od (po) 5. listopadu. Signalizuje to potenciální polomarnost setkání alias jednání.

Publicista František Roček v komentáři pro Prvnizpravy.cz. upozorňuje, že začátek COP26 provází tušení neúspěchu. Již těsně před zahájením karnevalu předseda britské vlády Johnson, jehož země hostí klimatický summit COP26 ve skotském Glasgow, varoval, že klíčové vrcholné schůzce hrozí vážné nebezpečí krachu. Prezident mejdanu COP26 Alok Sharma o víkendu v rozhovorech utlumil naděje na významný průlom tím, že řekl, že pro světové lídry bude "opravdu, opravdu těžké" dosáhnout dohody.

Začátek COP26 byl narušen bouřemi ve Velké Británii, které zablokovaly vlakové spoje severně od Londýna - takže tisíce delegátů se nemohly dostat včas do Glasgowa na zahájení klimatického karnevalu.

Je to skutečně karneval

Pokud nazývám klimatický summit termínem „klimatický karneval proti uhlíkovým čmoudíkům COP26“ není to výraz pohrdání nebo znevažování klimatického houfování delegátů a aktivistů. Jde o vyjádření skepse.

Slovo karneval zde má své opodstatnění. Nesmí nás plést, že slavnosti karnevalového typu jsou spojeny s komickými výstupy či smíchovými obřady (M. M. Bachtin, Francois Rabelais a lidová kultura středověku a renesance, Odeon 1975, str. 8) Karneval je projevem smíchu, je vtažením všech do víru hry na něco, jako třeba ve středověku při „svátku hlupáků“, nebo jako ještě dnes např. formou masopustu.

Klimatický summit lze považovat za karneval bezvýchodnosti či karneval marnosti v bludišti. „Karneval nezná dělení na účinkující a diváky. Nezná rampu ani v zárodečné formě… karnevalu se nepřihlíží, karneval se prožívá…“ (M. M. Bachtin, str. 10) Klimatický summit je obřadem šílenství, marnotratnosti, bláznovství tím, jak se na summitu lidé chovají a co říkají.


Woottonovi je z karnevalu na zvracení

Když jsem se v úterý 2. listopadu juknul do mediální žumpy v oblasti Velké Británie, našel jsem novináře, který to řekne za mne. Daniel John William Wootton (narozen 2. března 1983) je britský novinář/publicista narozený na Novém Zélandu. Jeho „zelené“ horování je známé. Přitom do internetového éteru vykřikl: Chci zachránit planetu, ale nesnáším, když mi někdo říká, jak to udělat bandou zaujatých reportérů BBC, nevolených miliardářů, královské rodiny, celebrit a hluchých politiků, jejichž soukromá letadla proměnila COP26 v orgie pokrytectví.

Wootton  se vzteká: „Nevím, který obraz nespoutaného pokrytectví, nechutného privilegia a totální hluchoty mě přiměl k tomu, abych se rozčílil… Přehlídka 400 soukromých letadel zaparkovaných na skotských letištích, když světoví vůdci, královská rodina a miliardáři vypustili do atmosféry během 24 hodin více uhlíku, než většina z nás za celý život, aby dorazili na COP26 a kázali, že všichni musíme navždy změnit své životy, abychom dosáhli Net Zero (Čistá nula) do roku 2050…" A to je jen začátek šílené podívané COP26 za posledních 48 hodin.

Zazněla hyperbolická prohlášení o konci světa, která mají vyděsit naše děti od velikého a dobrého; příšerná ukázka té všudypřítomné rozmrzelé dospívající Grety Thunbergové; arcibiskup z Canterbury přirovnává debatu o klimatu s nacistickým appeasementem; a princ Charles se opět nestydatě vrhají do politiky a požadují „rozsáhlou kampaň ve vojenském stylu“ za snížení emisí…“

Wootton v článku připomíná hysterii moderátora Channel 4 News, jimž je Jon Snow. Tento Snow vyzvracel tweet do říše internetu cestou vlakem na karneval COP26. Napsal: „Na cestě na COP26 - stromy a větve postižené změnou klimatu zpomalily naši železniční cestu…“  Wootton poznamenal: „… opravdu se takzvaný nestranný moderátor snaží tvrdit, že větve nikdy nespadly na vlakové tratě kvůli bouřím ještě před časem takzvané „klimatické nouze"?Pokrytectví je mimo míru

Kdo by věřil, že COP26 bude mít nějaký smysl, když jeho zahájení bylo explozí marnotratnosti, iracionálních gest a popíráním reality?

Wootton v článku smutně varoval velkobritského premiéra Borise, že většina lidí jako je on sám, chce zcela vážně chránit planetu, ale nesouhlasí se zásadními, do značné míry zbytečnými a velmi nákladnými změnami způsobu, jakým máme „ekologicky“ žít své životy.

„Když už o tom mluvíme, předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová je k  smíchu, když nazvala summit "okamžikem pravdy" pro planetu, vzhledem k tomu, že je závislá na soukromých tryskáčích, které při jedné příležitosti použila k překonání vzdálenosti pouhých 31 mil,“ píše naštvaný britský novinář.

O pár minut později jsem na jednom asijském webu četl titulek článku: „Slabý klimatický závazek skupiny G20 nevěstí pro COP26 nic dobrého.“ Začetl jsem se do článečku, kde byla  srozumitelná odpověď na otázku proč je COP26 nahnilý:
„…Je třeba si uvědomit, že největšími "blokátory" v otázkách klimatu jsou buď největší světoví producenti emisí (Čína, USA a Indie), nebo největší vývozci hnědé energie (Austrálie, Rusko nebo Saúdská Arábie). Čína a Rusko posunuly svou čistou nulu do roku 2060 a Indie ještě dále - 2070. To je mnohem později, než je cíl - polovina století…“.

(rp,prvnizpravy,foto:arch.)