Svátek má: Blanka

Politika

Velikost textu:

Pražská kavárna nově

Pražská kavárna nově

V červnu 2016 byl odvysílán na regionální TV Praha první díl diskusního pořadu s názvem Pražská kavárna. Tento lehce provokativní titul byl zvolen záměrně.

Z natáčení - Petr Žantovský a Jiří Rusnok
28. dubna 2021 - 11:04

Pořad představoval v podstatě bez výjimky hosty, kteří v dané době v žádném případě neměli nic společného s tím, čemu prezident Zeman s trochou opovržení říkal Pražská kavárna. Však také byl prvním hostem tohoto pořadu, jehož autorem i moderátorem byl Petr Žantovský.

Pražská kavárna se na dané televizi vysílala každý týden do podzimu 2018, kdy byly komunální volby a pro TV Praha zřejmě bylo riskantní udržovat ve svém portfoliu program ze své podstaty názorově vyhraněný, neboť nevěděli, jací politici a jaké strany se na pražských radnicích usadí, a tak pro jistotu pořad včas zrušili.

Pak se skoro tři roky nedělo nic. Až letos, možná i díky covidovému „blackoutu“, se Petr Žantovský rozhodl obnovit tento formát ve vlastní režii na samostatném kanálu na You Tube. Víceméně pokračuje v tom, co dělal v předchozí sérii, jen je dnes mnohem svobodnější, není vázán ani stopáží ani periodicitou. Přesto se snaží udržovat týdenní rozestupy nových pořadů, jen jejich délka je různá, podle toho, jak to žádá téma, konkrétní situace a aktivita samotných hostů. Co je však neměnné, je přátelský tón rozprav, žádné „vyslýchací“ interview, jak je známe z praxe „mistrů světa moderování“, kteří obvykle hlavně tlačí své hosty do kouta, a pak se diví, že z nich nic kloudného nevypadne. Kdežto v Pražské kavárně je kavárensky poklidno, a tím mohou být vyslovovány věty často nadčasově platné a obsažné. To byl také hlavní důvod oživení této televizní značky.

Zatím byly odvysílány 4 díly Pražské kavárny. Vstupní rozhovor s emeritním prezidentem Václavem Klausem byl rozdělen do dvou dílů (celkem trval přes hodinu).


Následovalo interview s psychiatrem Janem Cimickým o psychických i jiných okolnostech dnešní covid-epochy.

 
a nejnovější díl byl věnován diskusi s guvernérem ČNB Jiřím Rusnokem, v němž se dovíte, co všechno můžeme čekat v oblasti financí – Eurozónu? Likvidaci papírových bankovek? Bankokracii?


Přestože Pražská kavárna nemá zatím žádnou masivnější propagaci (kdo by taky chtěl sponzorovat svobodné myšlení v této nesvobodné době?), čtyř až pěticiferné počty zhlédnutí jednotlivých dílů opravňují k optimismu. Jak se zdá, přihlásila se nám o slovo další platforma nezávislých názorů a otevřeného komentování světa kolem nás. A toho není nikdy dost.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)