Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Petr Hampl: Sputnik jako test vědecké etiky

Petr Hampl: Sputnik jako test vědecké etiky

Vakcína Sputnik se stala zajímavým testem vědecké etiky. Je zřejmé, že funguje. Je zřejmé, že nemá nějaké dramatické vedlejší účinky. Je zřejmé, že molekula v ampuli není kapitalistická ani socialistická, vlastenecká ani globalistická, je to prostě shluk atomů.

Petr Hampl, nezávislý sociolog
14. března 2021 - 09:01

A je zřejmé, že Sputnik by mohl zachránit tisíce životů (i kdyby jen proto, že jiných vakcín zatím není dost), píše Petr Hampl.

"Úroveň dosaženého poznání" a civilizovaná morálka tedy jednoznačně vedou k doporučení Sputniku. Jenže ouha, vědec chce také publikovat, chce dostávat granty a pozvánky na konference. Co s tím?

Zatím to vypadá, že se vědecká komunita rozdělí podle očekávání.
  • Namachrovaní ambiciózní třicátníci, kteří mají kariéru teprve před sebou, ti více méně jednomyslně vyrazili proti Sputniku.
  • Ctihodní padesátiletí profesoři se snaží nemít názor. Nechtějí jít ani proti svému svědomí, ale ani na sebe poštvat smečku mladých eurofanatiků.
  • A teď už jen čekáme, kdy se vynoří vědec v důchodu, který nebude mít problém se k doporučení Sputniku přihlásit.

Jako pokaždé.

Dodatek: Tak už ho máme. Sputnik doporučuje jako jednu z variant profesor imunologie Václav Hořejší (71 let). V důchodu sic ještě není, ale je tak starý, aby si mohl dovolit naprostou nezávislost.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)