Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Paroubek: Sobotkovi pohrobci, Petříček, Poche a Pokorný prohráli

Paroubek: Sobotkovi pohrobci, Petříček, Poche a Pokorný prohráli

Jak ukazuje nezakrývané zklamání lidrů stran české pravice, kteří si očividně přáli vítězství Petříčka a tedy pak nevyhnutelně následující pád vlády, může být většina české společnosti spokojena. Pád vlády by totiž znamenal velké komplikace v boji proti koronaviru a stál by ještě mnoho lidských životů.

Jiří Paroubek
11. dubna 2021 - 10:10

Zájmová skupina Pocheho a Pokorného vyslala před pár týdny do boje o předsednické křeslo v ČSSD Tomáše Petříčka. Využila těsné většiny svých lidí, tedy politických pohrobků Sobotky,  v předsednictvu ČSSD, aby prosadila uspořádání on-line sjezdu v dubnu, píše v komentáři Jiří Paroubek.

Přitom tomuto bratrstvu bylo celkem jedno,  zda několikatýdenní hádanice a spory předcházející sjezdu dále poškodí stranu či nikoliv. Strana díky seriálu z toho vyplývajících sporů klesla v průzkumech veřejného mínění až na děsivá 4% volebních preferencí. Ale těmto lidem je to vcelku jedno. Chtěli přece "jen" ovládnout stranu. Nic víc a nic méně.

Celá intrika měla v podstatě protibabišovský a protizemanovský náboj. Měla vyvolat vládní krizi. A měla převést sociální demokracii do protibabišovského tábora, tak aby poslanci ČSSD po podzimních volbách do sněmovny umožnili vládu pravice, pokud by ta samotná svými dvěma předvolebními koalicemi nedokázala získat v nové sněmovně většinu.


Konec Petříčkova ministerstva

Pokorný s Pochem svou intrikou vyvolali další krizi v ČSSD a další oslabení její důvěryhodnosti. Petříček v jejich režii hrál vysoko a teď musí nést politické následky. Měl by okamžitě zmizet z vlády a být v ministerstvu zahraničí nahrazen Lubošem Zaorálkem. A pozici ministra kultury nejspíš získá Jan Birke, dlouholetý populární starosta Náchoda a poslanec ČSSD.

Myslím, že T. Petříček naprosto nepochopil, za celá léta svého působení na ministerstvu, jaký je charakter voličů, či bývalých a tedy i potenciálních nových voličů ČSSD. Útoky na Rusko a Čínu naprostá většina těchto voličů, levicových voličů, přijímá s velkou nevolí a ČSSD jim to odcizuje.

(rp,prvnizpravy.cz,vasevec,foto:arch.)