Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Kostelka: Osobně lituji české podnikatele, podnikající v Rusku

Kostelka: Osobně lituji české podnikatele, podnikající v Rusku

Ke kauze Vrbětice se vyjádřil také generál v. v. Miroslav Kostelka, bývalý ministr obrany, bývalý velvyslanec v Rusku a nyní člen místní organizace Trikolóry Brandýs n/L - Stará Boleslav.

Miroslav Koatelka, bývalý ministr obrany, bývalý velvyslanec v Rusku
23. dubna 2021 - 09:01

Vidíte jako bývalý velvyslanec nějaké zásadní diplomatické nejasnosti?

„Pan Hamáček například píše, že ruský velvyslanec byl silně překvapen reakcí ČR. To ovšem znamená, že se česká strana ani nesnažila celou věc s RF vyjasnit a případ postavila do roviny s případem Skripal, Navalný atd. To se trochu vymyká běžné praxi a vyvolává další otázky. Především „cui bono“. Následky jsou totiž už nyní velmi vážné. Po praktickém „odstřižení“ Číny od zahraniční a obchodní politiky ČR teď dojde k témuž, a troufám si tvrdit k horšímu, s Ruskem. S ním už nyní jsme ve „studené válce“.

Osobně lituji české podnikatele, podnikající v Rusku. Vím, kolik práce dá se v tomto prostředí etablovat a jak málo stačí, aby vše „šlo do kytek“. Naše obchodní výměna není nijak excelentní, náš vývoz tvoří zhruba 2% obchodní bilance ve výši asi 98 mld. Kč, ale ruský trh je stále se rozvíjející a je na něm, tedy podle mě pro nás spíš bylo, stále místo. Ostatní západní státy jistě uvolněného místa využijí. Dnes jsou peníze hnacím motorem i politiky. Navíc se obávám, že je možné, že situace ještě bude eskalovat z obou stran.


Mimochodem, v podstatě je jedno, jestli se věc vysvětlí nebo ne. Pokud šlo o zabránění Rusku účastnit se tendru na Dukovany a dalším, včetně Sputniku V, nebo v mezinárodním měřítku odvést pozornost od snahy některých běloruských skupin zavraždit Lukašenka a provést v Bělorusku převrat, jak tvrdí ruská strana, cíl byl v každém případě splněn," odpovídá Miroslav Kostelka.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:fb)