Svátek má: Milan

Politika

Velikost textu:

Komu vadí Valachová?

Komu vadí Valachová?

Nadcházející sjezd ČSSD původně sliboval nezáživnou nudu a zřejmě cestu této strany do spravedlivého zapomnění.

Kateřina Vlachová, poslankyně za ČSSD
2. dubna 2021 - 11:03

Po 143 letech v české politice zkrátka nyní sociální demokracie nabídla jen nepřesvědčivé, rozpačité vládní výsledky a okoukané tváře. Alespoň do okamžiku, kdy svou kandidaturou na předsedkyni rozstřelila nudu poslankyně Kateřina Vlachová, bývalá ministryně školství, mládeže a tělovýchovy.

Jenže naděje změny, kterou kandidatura agilní Valachové některým sociálním demokratům náhle vlila do žil novou energii, také leckomu vadí. Především těm sociální demokratům, pro něž přežívání ve stínu vlády Andreje Babiše přinášelo dobře placená místa na úřadech, ovládaných stranickými ministry. A také těm, kteří na chodbách Lidového domu nemuseli na rozdíl od dob Miloše Zemana nebo Jiřího Paroubka příliš přiložit ruku k dílu. Zkrátka, příjemné teplo a smrádeček...

Hyperaktivní Kateřina Valachová ale hrozí změnou a do teplých místeček může zavanout studený a ostrý vítr nových ambicí. Takže je dobré vymyslet špínu a spolustraníkům připomenout, co všechno Valachová udělala údajně v minulosti špatně a taky jí trochu otlouct o hlavu, že je „jenom ženská“.Použitelné střelivo na její dehonestaci je v zásadě trojího druhu. První z nich je, že Valachová je neřízená střela. Nikdo jí nevodí a tedy nehájí zájmy žádného z „kmotrů“ v pozadí, nedodržuje klid zbraní a může tedy narušit dlouho budovanou rovnováhu, ve které se řadě prominentních členů ČSSD žije v závětří nadmíru dobře a klidně.

Druhým škraloupem, který lze použít, je role Kateřiny Valachové v tak zvané sportovní kauze. Od zatčení náměstkyně Kratochvílové a fotbalového bosse Pelty uplynulo skoro pět let a tak si málokdo pamatuje, jak to tehdy bylo. A že Valachová nikdy nebyla v kauze obviněna a že jí naopak policie a soud vede jako klíčového svědka podvodů. Podrobnosti si ale běžný čtenář nepamatuje a tak lze snadno lživě Valachové přisoudit, že s manipulací sportovních dotací má nejspíš něco temného dohromady. A to přesto, že to byla právě ona, kdo na ministerstvu školství zavedl přímé financování sportovních klubů a přísná dotační pravidla. A tím si vyrobila armádu zarytých nepřátel.

Třetím škraloupem je pak cizí slovíčko inkluze. Koho dneska zajímá, že pravidla inkluze – tedy zrovnoprávnění žáků ve školních třídách - ve skutečnosti přijaly vlády a ministři před Valachovou, a že Valachová jen nově zařídila, aby školy na to začaly konečně dostávat peníze. A mimochodem zavedení pravidel zrovnoprávnění žáků ve školách bylo podmínkou pro vyplacení stovek miliard z evropských fondů do českých a moravských regionů.

Takže si šíbři řekli: Nalepme na Valachovou štítky s hesly inkluze, sportovní kauza a neřízená střela a doufejme, že tím natolik vystrašíme delegáty sjezdu, aby jí ty hlasy nedali. A že tím zbaví ČSSD malinkaté šance, že po podzimních volbách dosáhne alespoň na tři procenta hlasů a spadnou do politického suterénu? No a co? Těch šest měsíců do voleb nám za to v teplých křesílkách stojí....

Jak praví klasik. Je to marné, je to marné, je to marné.


(svob,prvnizpravy.cz,foto:arch.)