Svátek má: Erik

Politika

Velikost textu:

Kdo zastupuje sportovce?

Kdo zastupuje sportovce?

V těchto dnech se hodně mluví o možnostech či nemožnostech sportování amatérů a dětí, přijímají a vyhlašují se různá opatření, aby se vzápětí odvolala a následně opět s nějakou kosmetickou úpravou opět vyhlásila.

Ilustrační foto
13. dubna 2021 - 14:50

Inu, není lehká doba a je zřejmé, že tlaky pohybuchtivých sportovců jdou přesně proti úsilí odborníků – epidemiologů, kteří jsou zase vedeni také pochopitelnou snahou udržet Covid 19 na sestupné dráze a nepřipustit jeho další expanzi. Obě strany mají „svoji“ pravdu, a tak buďme rádi, že došlo, alespoň pro nejbližší období, k nějakému kompromisnímu řešení, na kterém se domluvili zástupci sportovců se zástupci státu.

A už jsme u otázky v nadpisu, která mě napadla při pročítání článků k výše uvedené problematice. V jednom z nich se Český olympijský výbor (ČOV) vyjadřuje: „Žádali jsme o to, aby se MeSES setkala s Milanem Hniličkou, předsedou Národní sportovní agentury, který reprezentuje dva miliony sportovců….“. Že je u nás cca 2 miliony sportovců bude asi pravda, ale s tvrzením, že je zastupuje předseda Národní sportovní agentury (NSA), souhlasit nelze. A je mírně řečeno zajímavé, že do pozice zástupce sportovců pasuje M. Hniličku nejen ČOV, ale často se tak prezentuje i on sám.

Zastupuje ministr zdravotnictví všechny lékaře, zdravotní sestry a další zdravotnický personál? Nebo snad ministr školství reprezentuje všechny učitele, asistenty, ředitele škol, kuchařky atd? Samozřejmě že ne. Proč by potom existovala Lékařská komora ČR, Asociace pedagogů základního školství ČR a spousta dalších asociací, unií a spolků, o kterých lze prohlásit, že skutečně zastupují svoje sdružené členy, a to z jednoduchého důvodu: protože členové těchto organizací si zvolili svoje zástupce, aby je zastupovali. Proto v demokratickém státě musí obecně platit, že někoho zastupovat mohou jen zvolení (případně zmocnění, pověření atd.) lidé.Předseda NSA je jmenovaným státním úředníkem (podobně jako ministři), jeho konkrétně jmenuje vláda na návrh premiéra. Z podstaty tohoto faktu vyplývá, že nemůže žádného sportovce zastupovat ani reprezentovat, protože tento mandát mohou mít pouze volení zástupci.

Ale zpět k nedávným článkům. Jestliže se podle médií v neděli večer sešli u premiéra A. Babiše předseda České unie sportu M. Jansta, předseda Sdružení sportovních svazů České republiky Z. Ertl, ministr zdravotnictví P. Arenberger a předseda NSA M. Hnilička, pak je nepochybné, že téměř dva miliony sportovců zastupovali dva výše uvedení a řádně demokraticky zvolení předsedové dvou největších sportovních organizací u nás. Další tři účastníci „zastupovali“ stát, a to včetně M. Hniličky.

Už se tedy neptejme, kdo zastupuje sportovce, ale jasně si řekněme, že sportovce mohou zastupovat pouze jimi samotnými zvolení zástupci.   

(svob,prvnizpravy.cz,foto:arch.)