Svátek má: Blanka

Politika

Velikost textu:

Jan Schneider: Odporní fejkotepci

Jan Schneider: Odporní fejkotepci

Čím méně použitelných důkazů se objevuje v kauze Alexeje Navalného, tím agresivnější je desinformační kampaň. Výrobci fejků dřou jako stachanovci, ale dochází jim nápady, a tak to flikují všelijak, píše Jan Schneider v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jan Schneider
3. února 2021 - 06:33

Komické to bylo například kolem „smrtelného otrávení“ Navalného novičokem, který byl (podle čt24, s odvoláním na Der Spiegel, který se zase odvolává na informace z prostředí tajných služeb) „silnější než předchozí zaznamenané formy“, což prý posiluje „domněnku, že Kreml byl do případu zapleten“. Pak se však zjistí, že Navalnyj tohoto „extra-cloumáka“ přežil, přestože ho v Omsku neléčili na otravu organofosfáty!

Tak je do věci následně zatažena Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW), která dostala jakési vzorky, v nichž zjistila látku PODOBNOU novičoku. Ty vzorky byly údajně odebrány Navalnému, ale Němci už před jejich vyhodnocením deklarovali, že Navalného otrávili Rusové. Takže vzorky k expertíze – namísto nestranného experta za soudního dohledu – poskytla průkazně procesně podjatá strana. S tím by je ale vyhodil soud i v případě ukradené koloběžky.

A kdo je to vlastně Navalnyj, miláček Západu, který proslul svými genderově a rasově nekorektními výroky a výslovně souhlasil s Putinem v otázce zásahu v Gruzii (2008) a připojení Krymu (2014)?

V titulcích se tvrdí, že ho Evropský soud pro lidská práva „očistil“ a Rusko ho muselo odškodnit. V textu článků (například na ct24) se ale najednou dočteme, že to jenom „Navalnyj dlouhodobě tvrdí, že jej Evropský soud pro lidská práva očistil a Rusko mu již vyplatilo odškodnění za nespravedlivé odsouzení.“ Ale i na wikipedii se lze dočíst, že Evropský soud pro lidská práva jej neočistil, čili do rozsudku se vůbec nevyjádřil. Konstatoval pouze, že podle jeho mínění bylo Navalnému odepřeno právo na spravedlivý proces. A Rusko za to Navalnému vyplatilo odškodné, tak strašně ho tam persekvují!A co to vlastně Západ nyní chce po Rusku? Aby propustili Navalného. Jak má Rusko propustit Navalného? Na základě čeho? Na přímý pokyn Putina, aby pak Západ mohl argumentovat, že v Rusku nesoudí soudy, ale přímo Putin? Takže Rusko má poslechnout Západ, zachovat se protiprávně a pak si nechat vylévat kýble pomyjí na hlavu?


Nebo mají ruské soudy rezignovat na dokazování a souzení, a mají prostě a jednoduše vynášet takové verdikty, které si přeje někdo na Západě? Jsou tyto manýry na Západě opravdu tak běžné, že to už nikomu nepřijde blbé a nemístné, něco takového veřejně po Rusech požadovat?

Nebo mají soudy opustit zásadu neovlivnitelnosti, a mají konat podle toho, co si přejí demonstrující v ulicích? Něco na způsob vyhovění peticím pracujících, požadujících v padesátých letech smrt Horákové a spol.?

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)