Svátek má: Barbora

Politika

Velikost textu:

Ján Čarnogurský: Jak nečekat a objednat Sputnik V

Ján Čarnogurský: Jak nečekat a objednat Sputnik V

V úterý 16. února Pandemická komise jako poradní orgán vlády vzala na vědomí informaci, že dodávky západních vakcín proti covidu se snižují pro nedostatečné kapacity výrobců a očkování proti covidu na Slovensku se zpomaluje.

Ján Čarnogurský
19. února 2021 - 04:20

Ukazuje se, že pro výrobce mají přednost západnější národy. V takové situaci Pandemická komise vyjednává o doporučení k použití ruské vakcíny. Zatím se v médiích neobjevila určitá informace, že doporučuje použití Sputniku V. Jakoby se každý toho slova bál.

Premiér Matovič zašel nejdále, když řekl do médií, že "... je na místě, aby vláda začala jednat s ruskou stranou a ... jde o vakcínu s vynikající účinností ... dali by se s ní očkovat miliony lidí". Ale stále se objeví výstraha, že Sputnik V neschválila Evropská léková agentura.

K tomu dvě poznámky

Slovensko nepotřebuje čekat na rozhodnutí ELA. Náš zákon dovoluje použít lék i bez rozhodnutí ELA a nedal bych ruku do ohně za to, že Evropská léková agentura by rozhodovala o Sputniku V jen podle odborných kritérií a nikoli podle politických kritérií.

Nejdříve o našem zákoně. Problematiku upravuje zákon číslo 362/2011 o lécích a zdravotnických pomůckách. Podle § 46 odstavec 1 zákona, v zásadě lze uvést na trh lék určený pro lidi (humánní lék) pouze na základě povolení Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Ale tato zásada zná výjimky. Jedna výjimka, pro nás zajímavá, je v odstavci 3 písmeno b / uvedeného paragrafu. Píše se v něm, že humánní léčivý přípravek lze povolit při ohrožení života nebo při riziku závažného zhoršení zdravotního stavu, jde-li o humánní léčivý přípravek, který není registrován podle odstavce 1 /, na terapeutickou indikaci, která je uvedena orgánem jiného členského státu (Evropské unie - pozn.) nebo třetího státu (čili ne státu EU, např. Ruska - pozn.). Terapeutické použití takového přípravku povoluje ministerstvo zdravotnictví na základě žádosti poskytovatele zdravotní péče, který léčbu indikuje nebo z vlastního podnětu, pokud není dostupný srovnatelný humánní léčivý přípravek registrován podle odstavce 1 /. Vyžaduje se předchozí písemný souhlas k použití u pacienta.

Podmínky zákona jsou splněny. Není dostatek léků registrovaných podle odstavce 1 / (Pfizer, AstraZeneca) Státním ústavem pro kontrolu léčiv. Existuje ohrožení života - denně umírají až stovky lidí a dalším tisícům hrozí zhoršení zdravotního stavu. Zákon o léčivech není v rozporu s žádnou evropskou normou. Mimochodem, na Slovensku se používají tisíce léků bez registrace SÚKL, ale na základě zvláštního povolení. Pokud nemá odvahu Pandemická komise ani vláda, ať sebere odvahu ministr zdravotnictví MUDr. Krajčí a vydá povolení k nákup Sputniku V. Přikazuje mu to Hypokratova přísaha. Sputnik V používá Maďarsko a je ve všech ohledech, co se týče covidu, před námi.Poznámka k registraci Evropské lékové agentury. O Sputniku V už sice vyšel pozitivní článek v časopise The Lancet, ale to není záruka, zda by ELA rozhodovala jen na základě odborných kritérií. Kdyby Rusko jen tak dalo žádost na ELA o registraci Sputniku V hned by se zmobilizovali rusofobové všech zemí od EU po USA a mohli by si najít nějaký důvod k odmítnutí registrace nebo alespoň na průtahy s registrací. Jaké by to bylo terno pro Veroniku Remišovou a spol. kdyby se mohli odvolat na rozhodnutí nebo alespoň oddalování rozhodnutí ELA. Návštěva komisaře Borrella v Moskvě v minulých dnech ukázala, že západní politici už nejsou schopni racionálně rozhodovat. Rusko si musí dokonale zvážit zda požádá vůbec ELA o registraci. Není na to odkázáno. Vakcínu už bere z Ruska asi dvacet zemí, včetně takových jako Indie, Brazílie a další velké země. Srbsko a Izrael, které berou i Sputnik V jsou lídry na světě v očkováni svých občanů proti covidu. Brát Sputnik V neznamená, že bychom se vzdali západních vakcín, ale nebyli bychom na ně odkázáni.

Přece ještě poznámku o geopolitice. Vakcína proti covidu není o geopolitice. Geopolitiku za ní vidí jen ti, kteří dosud psali o Rusku jako o zaostalé zemi a jak se musíme držet na distanc od Ruska. Na Slovensku jsou to sluníčkáři. V SME dne 11. února napsal komentátor Peter Schutz: "I tragikomickou dvojici Matovič - Krajčí snad strhne síla příkladu (Babiš - pozn.), Aby přechodný nedostatek vakcín" neřešili "geopolitickými kotrmelci. Bez ohledu na to, co napsal The Lancet o Sputniku, nejde totiž o účinnost (bezpečnost), ale o politiku ". Našim sluníčářům nezáleží na našich životech, ale na mobilizaci proti Rusku. I z tohoto citátu vidíte, jaké síly by začaly působit na Evropskou lékovou agenturu, kdyby tam Rusko požádalo o registraci Sputniku V.

Nyní už jen začít jednat s Ruskem, končí komentář Ján Čarnogurský.

(rp,prvnizpravy.cz, fb, foto:arch.)